تفاوت میناکاری و خاتم کاری

نویسنده: نویسنده سوغات اصفهان دسته: صنایع دستی اصفهان تاریخ: 2019-10-26 دیدگاه: 0 بازدید: 60
در مورد تاریخچه خاتم کاری باید عرض کنیم متاسفانه قدمت هنر خاتم کاری در تاریخ مشخص نشده و معلوم نیست از چه زمانی این هنر شکل گرفته است.  اما آثار این هنر در ایران به 1000 سال قبل و در شهر شیراز بر می گردد.

دوستان و همراهان گرامی در این مطلب از وبلاگ سوغات اصفهان می خواهیم شما را با تفاوت های مینا کاری و خاتم کاری آشنا بکنیم و آن را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

تفاوت تاریخچه میناکاری و خاتم کاری

تاریخچه خاتم کاری

در مورد تاریخچه خاتم کاری باید عرض کنیم متاسفانه قدمت هنر خاتم کاری در تاریخ مشخص نشده و معلوم نیست از چه زمانی این هنر شکل گرفته است. اما آثار این هنر در ایران به 1000 سال قبل و در شهر شیراز بر می گردد و نشانه هایی از هنر خاتم کاری در شهر شیراز دیده شده است . نمونه خاتم کاری مسجد جامع عتیق شیراز می باشد .البته بعدها این هنر از شهر شیراز به شهر اصفهان منتقل شد و هنرخاتم کاری در شهر اصفهان به صورت حرفه ای تر دنبال شد. هر چند خاستگاه اصلی این هنر شهر شیراز می باشد.

تاریخچه میناکاری

تاریخچه هنر میناکاری در ایران عزیزمان به 5000 سال قبل باز می گردد . این هنر در شهر اصفهان و شهر اهواز رواج پیدا کرد و این دو شهر رو می توان مادر شهر های ایران در هنر میناکاری نامید . از میناکاری در اصفهان بیشتر برای برای ساخت ظروف میناکاری استفاده می شود ولی در شهر اهواز بیشتر در ساخت جواهرات از هنر میناکاری استفاده می شود .

تفاوت کاربرد میناکاری و خاتم کاری

کاربرد میناکاری

از هنر میناکاری همانطور که قبلا خدمت شما همراهان عزیز فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان عرض شد برای ساخت ظروف و جوهرات استفاده می شود . ازظروفی هم که معمولا با هنر میناکاری ایجاد می شود می توان از بشقاب،گلدان،کاسه،قندان،گلدان و مواردمشابه نام برد.
اما جنبه ی دیگر جنس اشیایی است که در هنر میناکاری در آن استفاده می شود. هنر میناکاری رو معمولا روی مس،طلا،سفال، طلا، شیشه و چوب انجام می دهند. میناکاری روی چوب و میناکاری روی شیشه جدیدتر و خاص تر است . میناکاری روی مس در حال حاضر بیشتر از بقیه رواج دارد و ظروفی هم که معمولا میناکاری روی آن انجام می شود مسی است .برای آشنایی بیشتر با هنر میناکاری می توانید از مطلب "میناکاری" و "روش ساخت میناکاری" دیدن نمایید.

تفاوت میناکاری و خاتم کاری

برای خرید میناکاری اصفهان اینجا کلیک کنید.

خرید محصولات میناکاری

کاربرد خاتم کاری

خاتم کاری رو معمولا روی مس و چوب انجام می دهند و هر دو هنرخاتم کاری روی مس و خاتم کاری روی چوب طرفدران خود را دارند و از محبوبیت برخوردار هستند .
اشیایی که خاتم کاری روی آن ها انجام می شود معمولا اشیاء تزیینی هستد که از جمله اشیایی که خاتم کاری روی آن ها انجام می شود میتوان از ساعت ، شکلات خوری،صفحه شطرنج،جعبه جواهرات،تخته نرد،آینه،سورمه دان و موارد مشابه نام برد. همانطور که گفته شد جنس این اشیا معمولا یا از مس هست یا از چوب و هر دو مورد استفاده زیادی دارد.برای آشنایی بیشتر با هنر خاتم کاری می توانید از مطلب " صنایع دستی اصفهان خاتم کاری" دیدن نمایید.

خرید خاتم کاری

برای خرید خاتم کاری اصفهان اینجا کلیک کنید.

خرید محصولات خاتم کاری


تفاوت مواد اولیه ساخت میناکاری و ساخت خاتم کاری

مواد اولیه ساخت میناکاری

از مواد اولیه ای که در ساخت میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد می توان از سه مورد نام برد:
1 – فلزاتی هست که در ساخت میناکاری مورداستفاده قرار می گیرد . فلزاتی که در ساخت میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد معمولا طلا، مس،نقره و برنج است . که در این بین مس بیشتر از همه استفاده می شود و کاربرد دارد.
2 – لعاب میناکاری – لعاب یک لایه بسیار نازک می باشد که از مواد معدنی می باشد و این لعاب رو روی قطعات فلزی که از قبل انتخاب کرده اند می پوشانند و سپس آن را برای نقاشی آماده می کنند.
3- رنگ های میناکاری- رنگ های مینا کاری ترکیبی از اکسید فلزات و نوع مشخصی از نمک ها است – شدت رنگ هم با درجه ی حررات و طول مدت زمانی که حرارت داده می شود نسبت مستقیم دارد. از رنگ های متدوالی که در میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد می توان از موارد زیر رو نام برد :
بست(که ترکیبی از صمغ و گلیسیرین می باشد)، زرد لیمویی،قهوه ای، لاجوردی،فیروزه ای و...

کاسه و بشقاب میناکاری

مواد اولیه ساخت خاتم کاری

مواد اولیه ی که در ساخت خاتم کاری مورد استقاده قرار می گیرد برخلاف میناکاری بسیار متنوع است . اما مواداصلی که در ساخت خاتم کاری مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از :
چوب، مفتول های فلزی،صدف،پره،سریشم،لاک،استخوان شتر واسب،روغن جلا
در بین مواد اولیه ای که در ساخت خاتم کاری مورد استفاده قرار می گیرد شاید چوب مورد استفاده برای شما دانستنش جذاب تر باشد . چوب هایی که معمولا در مواد اولیه خاتم کاری مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :فوفل،گردو،آبنوس،بقم،عناب،نارنج،افرا،تبریزی
هر کدام از این چوب ها معمولا برای قسمتی کاربرد دارند. مثلا از چوب گردو برای تهیه مثلث های سیاه رنگ استفاده می شود.از بقم برای تهیه مثلث های قرمز رنگ استفاده می شود. از چوب تبریزی به علت این که نرم است و انعطاف پذیری دارد برای آستر استفاده می شود .
از بین مواد اولیه پره رو می توان مهم دانست زیرا از پره برای ایجاد نقوش خاتم کاری استفاده می شود.

خاتم کاری اصفهان

تفاوت قیمت و درآمد محصولات خاتم کاری و محصولات میناکاری

در مورد تفاوت قیمت میناکاری و قیمت خاتم کاری نمی توان نظر قطعی داد. در حقیقت با توجه به جنس مواد اولیه و شی ایی که می خواهند روی آن خاتم کاری یا میناکاری صورت بگیرد قیمت ها متفاوت است. ممکن است در یک محصول خاتم کاری از مواد اولیه مرغوب استفاده شود و در مینا کاری مواد اولیه متوسط و قیمت خاتم کاری بیشتر از قیمت میناکاری شود و برعکس . در این بین نباید از تجربه و مهارت هنرمند در ایجاد محصولات میناکاری و محصولات خاتم کاری غافل بود . هر چه یک محصول هنرمندانه تر طراحی شده باشد قیمت آن بالاتر است.
در مورد عزیزانی که در مورد تفاوت درآمد این دو هنر سئوال دارند باید بگویم هر دو هنر خاتم کاری و میناکاری به صورت حرفه ای دنبال می شود و در صورت متبحر بودن ، هر کدام از هنر میناکاری و هنر خاتم کاری درآمد خوبی برای شما دارد .
برای یادگیری این دو هنر و کسب تجربه ، برای هنر میناکاری باید به شهرهای اصفهان و اهواز مراجعه کنید. در این بین آموزش میناکاری در اصفهان به صورت حرفه ای تر دنبال می شود . اما اگر به دنبال یادگیری جواهرات میناکاری هستید بهتر است به اهواز بروید وبه صورت عملی نزد هنرمندان اهوازی به کسب تجربه و دانش اقدام کنید .برای آشنایی بیشتر با روش های میناکاری رو سفال و مس می توانید از مطلب "میناکاری روی سفال " و "میناکاری رو مس " بازدید نمایید.
اگر به دنبال یادگیری هنر خاتم کاری هستید باید به شهرهای اصفهان و شیراز بروید و هنر خاتم کاری رو به صورت عملی یاد بگیرید.
در صورتی که امکان رفتن به شهرهای مورد نظر رو ندارید می توانید از طریق فیلم های آموزشی مانند فیلم آموزش میناکاری روی مس اقدام به تهیه و یادگیری هنر میناکاری یا خاتم کاری کنید . هر چند هیچ چیز جای یادگیری عملی رو نزد هنرمندان این کار نمی گیرد.

جمع بندی تفاوت میناکاری و خاتم کاری

در این مطلب شما شما را با تاریخچه میناکاری و خاتم سازی آشنا کردیم . در ادامه شما را با کاربرد میناکاری و خاتم سازی و مواد اولیه ای که در ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد. آشنا کردیم و کلا فرق میناکاری وخاتم سازی رو برای شما بیان کردیم. در این بین انتخاب این دو هنر را به شما عزیزان واگذار می کنیم . در صورت علاقمندی به محصولات خاتم کاری یا محصولات میناکاری می توانید از فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان بازدید کنید و از طریق خریداینترنتی اقدام به تهیه محصولات مورد نظر خود کنید و محصول مورد نظر خودتون رو درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید

بالا