شاخه‌ها

خاتم کاری اصفهان

در این مطلب می خواهیم شما را با خاتم کاری اصفهان که یکی از صنایع دستی این استان می باشد به طور کامل آشنا کنیم و مواردی همچون ظروف خاتم کاری اصفهان،قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان و... را بررسی کنیم.با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

در این مطلب می خواهیم شما را با خاتم کاری اصفهان که یکی از صنایع دستی این استان می باشد به طور کامل آشنا کنیم و مواردی همچون ظروف خاتم کاری اصفهان،قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان و... را بررسی می کنیم.

خاتم کاری چگونه به وجود آمد؟

قبل از این که بررسی کنیم خاتم کاری اصفهان چیست و ظروف خاتم کاری اصفهان و قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان و.. را بررسی کنیم بهتر دیدیم ابتدا شما را با خود خاتم کاری و چکونگی به وجود آمدن آشنا کنیم .
خاتم کاری یکی از قدیمی ترین هنرهایی است که از زمان های دور تا کنون وجود داشته است.
متاسفانه تاریخ دقیقی در موردبه وجود آمدن هنر خاتم کاری وجود ندارد و فقط افسانه ای وجود دارد که می گوید خاتم کاری معجزه ی حضرت ابراهیم است.
خرید محصولات خاتم کاری

برای خرید خاتم کاری اصفهان بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید.

خرید خاتم کاری اصفهان

قدیمی ترین آثار پیدا شده ی خاتم کاری به اوایل پیدایش اسلام و شهر عین الصیره در نزدیکی قاهره پایتخت مصر بر می گردد.
اولین آثار پیدا شده ی خاتم کاری چند قطعه و لوح بود که بر روی آن ها  0با چوب و استخوان موزائیک کاری شده بود.

تاریخچه خاتم کاری در ایران

درباره این که چه زمانی خاتم کاری در ایران به وجود آمد ؟ باید به 1000 سال قبل و شهر شیراز بر گردیم.
اولین آثار خاتم کاری در ایران درشیراز پیدا شده است و از اولین نمونه های خاتم کاری شیراز می توان به منبر خاتم کاری که در مسجد عتیق شیراز است اشاره نمود.
خاتم کاری درشیراز شروع شد و به نوعی شیراز را می توان خاستگاه هنر خاتم کاری در ایران دانست.
بعد از گذشت سال ها و در زمان حکومت صفویه در ایران هنر خاتم کاری از شیراز به اصفهان منتقل شد و توسط مردم و هنرمندان اصفهان مورد استقبال قرار گرفت.
در حال حاضر خاتم کاری اصفهان و خاتم کاری شیراز بیشتر از بقیه ی شهرها از شهرت و اعتبار برخورداراست و هنرمندان این دو شهر بیشتر از بقیه ی مردمان کشور به هنر خاتم کاری علاقمند هست و به تولیدظروف خاتم کاری در اصفهان و شیراز می پردازند.

خاتم کاری اصفهان

در قسمت قبل در مورد تاریخچه به وجود آمدن خاتم کاری با شما صحبت کردیم .اما واقعا هنر خاتم کاری اصفهان چیست ؟ و چرا جزو صنایع دستی اصفهان است که پر طرفدار است ؟
خاتم کاری هنر دستی می باشد که در آن سطحی که مورد نظر را به صورت موزاییک مانند وبا استفاده از اضلاع منظم هندسی آراسته می کنند.
اضلاع منظم هندسی از کنار هم قرار گرفتن مثلث های بسیار کوچک به وجود می آید و در نهایت شاهد ایجاد سطحی زیبا و چشم نواز خواهیم بود که می تواند نظر هربیننده ای را جلب کند و برای همین است که هنر خاتم کاری در این سال ها همواره مورد توجه مردم و هنرمندان بوده است .
خاتم کاری اصفهان را بر روی چه سطح هایی انجام می دهند ؟
خاتم کاری اصفهان را می توان بر روی سطح ها و اشیاء گوناگونی انجام داد. در حال حاضر زیر ساخت هایی که برای ایجاد هنر خاتم کاری انتخاب می شود بیشتر مس ، چوب و سفال می باشد و خاتم کاری اصفهان بیشتر بر روی این سطح ها انجام می شود و زیر ساخت های خاتم کاری را تشکیل می دهند.
در بین این زیر ساخت ها معمولا قیمت ظروف خاتم کاری روی مس بیشتر از قیمت خاتم کاری روی چوب و سفال می باشد.

ظروف خاتم کاری اصفهان

معروف ترین ظروف خاتم کاری اصفهان که ساخته می شوند کدامند ؟ برای جواب این سئوال باید عرض کنیم که بسته به سطح مورد نظر که مس ، چوب ، سفال و.. باشد معمولا ظروف خاصی را تهیه و تولید می کنند.
مس ذاتا قابلیت شکل پذیری بالایی دارد . منظور ما از شکل پذیری این می باشد که نسبت به سایر زیرساخت ها راحت تر می توان ظروف خاتم کاری اصفهان که موردنظرمان است را ایجاد کنیم.
از معروف ظروف خاتم کاری روی مس می توان به موارد زیر اشاره نمود :
همانوطور که مشاهده کردید تنوع ظروف خاتم کاری مسی زیاد می باشد.
کشکول مسی خاتم کاری
برای آشنایی بیشتر با ظروف مسی خاتم کاری می توانید از مطالب " کشکول مسی خاتم کاری" و " گلدان خاتم کاری " که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید.
اگر هم دوست دارید بدانید که خاتم کاری روی مس چگونه انجام می شود ؟ می توانید از مطلب " خاتم کاری روی مس " که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید تا به صورت کامل با هنر خاتم کاری روی مس و قیمت ظروف مسی خاتم کاری آشنا بشوید.
بر روی چوب معمولا تعداد محصولات خاتم کاری که تولید می شود نیز متنوع است . از معروف ترین ظروف خاتم کاری اصفهان که بر روی چوب کار می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:
جعبه جواهرات خاتم کاری
برای آشنایی بیشتر با محصولات خاتم کاری روی چوب می توانید از مطلب " خاتم کاری تخته نرد" که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید تا بتوانید دید بهتری نسبت به خاتم کاری روی چوب داشته باشید و با خاتم کاری روی چوب به صورت کامل تری آشنا بشوید.
در بعضی از مححصولات خاتم کاری اصفهان برای زیبایی دو چندان محصول از ترکیب هنر خاتم و مینا بر روی سطح مورد نظر استفاده می کنند و زیبایی محصول مورد نظر را چندین برابر می کنند.
ساعت خاتم و مینا

خرید ظروف خاتم کاری اصل

خاتم کاری اصفهان قیمت آن را عوامل مختلفی تعیین می کند. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- زیر ساختی که برای ظروف خاتم کاری اصفهان به کار می رود مانند چوب،مس،سفال و... که در این بین معمولا قیمت ظروف خاتم کاری روی مس بالاتر می باشد.
2- مواد اولیه و کیفیت آن هم در قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان تاثیر دارد. ممکن است برای ایجاد یک محصول خاص خاتم کاری از چوب گران قیمت استفاده بشود که در قیمت نهایی ظرف خاتم کاری تاثیر دارد.
3- سایز و ابعاد ی که ظرف خاتم کاری اصفهان تولید می شود.
4- در بعضی از محصولات جزییات بیشتر و ظریف تری بر روی بدنه ی مورد نظر کار می شود که باعث می شود قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان بالاتر رود.
تشخیص خاتم اصل و مرغوب برای افرادی عادی کمی مشکل است و معمولا خود هنرمندانی که در این حرفه کار می کنند به راحتی می توانند خاتم مرغوب را از غیر مرغوب تشخیص دهند.
شاید این سئوال هم پیش بیاید که قیمت خاتم کاری شیراز و اصفهان تفاوتی دارد؟ در حالت کلی می توان گفت نه و تنها چیزی که در قیمت خاتم کاری تاثیر زیادی دارد مواردی است که در بالا خدمت شما گفته شد.
اگر قصد خرید خاتم کاری اصفهان برای خود دارید و یا این که می خواهید آن را به عنوان یکی از صنایع دستی اصفهان و به عنوان سوغات اصفهان هدیه بدهید حتما به مراکز فروش صنایع دستی در شهر خود مراجعه کنید.
درست است که خاتم کاری در اصفهان و شیراز معمولا انجام می شود اما معمولا فروشگاه خاتم کاری در تهران و بقیه ی شهرها هم وجود دارد و می توانید نسبت به تهیه محصول خاتم کاری خود اقدام کنید.
یکی از بهترین پیشنهادات ما برای شما خرید اینترنتی خاتم کاری اصفهان از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات اصفهان می باشد.
در این فروشگاه ها شما می توانید ظروف خاتم کاری اصل و با کیفیت را تهیه کنید. تنوع محصولات خاتم کاری دراین فروشگاه ها معمولا زیاد می باشد و دست شما برای انتخاب ظروف خاتم کاری اصفهان با طرح ها و سایز های متنوع بازتر است.
در کناراین ها قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان مانند قیمت جعبه خاتم کاری اصفهان و... نیز مناسب می باشد و خیال شما می تواند از لحاظ قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان نیز راحت باشد.

جمع بندی مطلب خاتم کاری اصفهان

در این مطلب شما را با خاتم کاری اصفهان که یکی از صنایع دستی اصفهان می باشد به طور کامل آشنا کردیم و مواردی همچون تاریخچه خاتم کاری، انواع ظروف خاتم کاری اصفهان،قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان و... را به صورت کامل توضیح دادیم.
امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای در خرید ظروف خاتم کاری اصفهان دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه ی دوستان خود به اشتراک بگذراید.
برای داشتن مطلب " خاتم کاری اصفهان " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0