شاخه‌ها

خاتم کاری روی چوب

در این مطلب می خواهیم شما را با خاتم کاری روی چوب اعم از آموزش خاتم کاری روی چوب،  ابزارهای خاتم سازی،مراحل خاتم سازی،قیمت خاتم کاری روی چوب و... آشنا کنیم. پس با ما در ادامه مطلب خاتم کاری روی چوب همراه باشید.
در این مطلب می خواهیم شما را با خاتم کاری روی چوب اعم از آموزش خاتم کاری روی چوب، ابزارهای خاتم سازی،مراحل خاتم سازی،قیمت خاتم کاری روی چوب و... آشنا کنیم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

پیدایش هنر خاتم کاری از چه زمانی است؟

شاید برای خیلی از شما سئوال باشد هنر خاتم کاری از چه زمانی در تاریخ و چگونه پدید آمده است ؟
جالب است بدانید هیچ تاریخ دقیقی برای پیدایش هنر خاتم کاری وجود ندارد و معلوم نیست این هنر از چه زمانی به وجود آمده است . حتی افسانه ای هم در این زمینه وجود دارد که خاتم کاری را معجزه ی حضرت ابراهیم می داند.
خرید محصولات خاتم کاری

برای خرید خاتم کاری اصفهان بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید.

خرید خاتم کاری اصفهان

با این حال اولین آثاری که از هنر خاتم کاری پیدا شده است به اوایل دوره اسلام و شهر عین الصیره در نزدیکی قاهره پایتخت مصر بر می گردد. از آن زمان چندین قطعه و لوح بر جای مانده است که با چوب و استخوان موزاییک کاری شده بود.

پیدایش هنر خاتم کاری در ایران چه زمانی بوده است ؟

اولین آثار پیدا شده از هنر خاتم کاری در ایران به هزار سال قبل و شهر شیراز بر می گردد. از قدیمی ترین آثار پیدا شده می توان به منبر خاتم کاری در مسجد عتیق شیراز اشاره نمود.
در زمان صفویه هنر خاتم سازی از شیراز به اصفهان منتقل شد و مورد استقبال هنرمندان اصفهانی قرار گرفت .
در حال حاضر در هر دو شهر شیراز و اصفهان خاتم سازی بیشتر از بقیه ی نقاط ایران انجام می شود و از این طریق هم در آمد زایی می کنند . درآمد خاتم کاری در این دو شهر نسبت به بقیه ی شهرهای ایران بیشتر است.
برای آشنایی بیشتر با هنر خاتم کاری از جمله خاتم کاری اصفهان و شیراز می توانید از مطالب زیر که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید تا بیشتر با این هنر آشنا شوید:

خاتم کاری را بر روی چه سطوحی انجام می دهند ؟

خاتم کاری را بر روی سطوح مختلفی انجام می دهند که از مهم ترین آن ها می توان به خاتم کاری روی فلزاتی مانند مس وطلا، خاتم کاری روی چوب و خاتم کاری روی سفال اشاره نمود.
در این بین خاتم کاری روی چوب و خاتم کاری روی مس بیشتر از بقیه سطوح مورداستقبال قرار گرفته است و بیشتر ظروف خاتم کاری از مس و چوب می باشد.
در قسمت بعد شما را با خاتم کاری روی چوب آشنا می کنیم . برای آشنایی با خاتم کاری روی مس از جمله آموزش خاتم کاری روی مس می توانید از مطلب " خاتم کاری روی مس " که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید تا بیشتر با هنر خاتم کاری روی مس آشنا بشوید.
گلدان مسی خاتم کاری

خاتم کاری روی چوب

خاتم کاری روی چوب امروزه بسیار پرطرفدار است و تعداد محصولات خاتم کاری روی چوب با نقوش خاتم کاری زیبا که تولید می شود بسیار زیاد است.
از جمله محصولات خاتم کاری روی چوب می توان به موارد زیر اشاره نمود :
نمونه ساعت خاتم کاری
برای آشنایی بیشتر با محصولات خاتم کاری روی چوب می توانید از مطلب " خاتم کاری تخته نرد " که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید .

آموزش خاتم کاری روی چوب

در این قسمت خاتم کاری روی چوب از جمله مواد اولیه ای که در تهیه خاتم مورد استفاده قرار می گیرد و مراحل ساخت خاتم چوبی را توضیح می دهیم تا بتوانید با آموزش خاتم کاری روی چوب به صورت کامل آشنا بشوید.

مواداولیه خاتم کاری روی چوب

بسته به نوع طرحی که نیاز است برای ایجاد خاتم ایجاد شود ممکن است از مواد اولیه ی متفاوتی استفاده شود اما مهم ترین مواد اولیه خاتم کاری روی چوب عبارتند از :
چوب ، استخوان،سریشم،صدف،نخ پرک،لاک و مفتول فلزی
از چوب های مورد استفاده در خاتم کاری روی چوب می توان به چوب های آبنوس،فوفل،گردو،بقم، عناب،نارنج و افرا اشاره نمود.
چوب آبنوس
استخوان های مورد استفاده در خاتم کاری روی چوب معمولا استخوان های عاج فیل،اسب و شتر می باشد.
سریشم هم چسبی می باشد که برای چسابندن خاتم روی ظروف چوبی استفاده می شود.

نحوه ی ساخت خاتم

1-اولین مرحله برای ساخت خاتم انتخاب زیر ساخت هست که می تواند جعبه جواهرات چوبی ، دستمال کاغذی چوبی و... باشد.
2-بعد از این که زیر ساختی که باید خاتم کاری روی چوب آن انجام بگیرد انتخاب شد خاتم ساز نقشه ی خاتمی که مورد نظر است را تهیه و طراحی خواهد کرد.
3-در این مرحله خاتم ساز مواد اولیه ای را متناسب با طرحی که ایجاد کرده است آماده می کند. برای ایجاد خاتم با توجه به این که خاتم کاری ترکیبی از چند ضلعی های منظم است ابتدا خاتم ساز این این چند ضلعی ها را ایجاد می کند . تعداد اضلاع منظم هندسی می تواند 5، 6 ، 8 ، 10 و... باشد.
4- در این مرحله نوبت به پیچیدن خاتم که به آن پره هم می گویند می رسد. پره اساس کار خاتم سازی می باشد و در آن رنگ ها و نقوش و طرح را ایجاد می کنند.
5- در این مرحله قطعات خاتم را به اندازه ی مورد نظر برای چسابندن بر روی سطح چوبی برش می دهند.
6- در این مرحله برش های خاتم را بر روی سطح چوبی می چسبانند.
7- مرحله ی آخر برای ایجاد خاتم کاری روی چوب پرداخت و جلا کاری می باشد. برای این که سطح خاتم براق ویکدست بشود با سوهانی که تخت می باشد روی سطح خاتم را می سابند و کار پرداخت را انجام می دهند .برای جلا دادن و زیباتر شدن و همچنین حفاظت از خاتم ،خاتم ساز در انتها سطح خاتم را روغن کاری یا جلادهی می کند.

قیمت خاتم کاری روی چوب

قیمت خاتم کاری روی چوب بسته به نوع مواد اولیه، نوع طرح و نقوش خاتم کاری و هچنین دقت و ظرافت خاتم ساز در پیاده سازی جزئیات متفاوت می باشد.
اما در مورد تفاوت قیمت خاتم کاری شیراز و اصفهان باید بگوییم تفاوتی چندانی در قیمت وجود ندارد و چیزی که قیمت ظروف خاتم کاری را تعیین می کند مواردی است که در بالا خدمت شما گفته شد و قیمت خاتم کاری روی چوب را تعیین می کند.
برای این که با تفاوت های خاتم شیراز و اصفهان آشنا شوید می توانید از مطلب " تفاوت خاتم شیراز و اصفهان " بازدید کنید.
برای خرید محصولات خاتم کاری روی چوب ، مس و... حتما به مراکز معتبر فروش صنایع دستی در شهر خود مراجعه کنید . بعضی از کارگاه  ها برای سود بیشتر از کیفیت کار می زنند و باعث می شوند محصول خاتم کاری شما بعد از مدتی کیفیت خود را از دست بدهد .
یکی از بهترین راه ها برای خرید محصولات خاتم کاری روی چوب و سایر محصولات صنایع دستی مراجعه به فروشگاه اینترنتی معتبر مانند فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان می باشد.
در این فروشگاه ها می توانید تنوع محصولات صنایع دستی را داشته باشید و براحتی می توانید خرید صنایع دستی مورد نظر خود را انجام دهید و خیال شما می تواند بابت اصل بودن و قیمت محصول خاتم کاری و سایر صنایع دستی راحت باشد.

جمع بندی مطلب خاتم کاری روی چوب

در این مطلب شما را با هنر خاتم کاری آشنا کردیم و سپس خاتم کاری روی چوب را که یکی از انواع پرطرفدار خاتم کاری می باشد را بررسی کردیم .
امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای در خرید محصولات خاتم کاری روی چوب دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه ی دوستان خود به اشتراک بگذارید.
برای داشتن مطلب " خاتم کاری روی چوب " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0