شاخه‌ها

نماد اعتماد الکترونیکی

خاتم کاری شیراز

در این مطلب می خواهیم هنر خاتم کاری شیراز از جمله تاریخچه خاتم کاری،محصولات خاتم کاری شیراز، تفاوت خاتم شیراز و اصفهان ، قیمت خاتم کاری شیراز ، در آمد خاتم کاری و... را بررسی کنیم تا به صورت کامل بتوانید با خاتم کاری شیرازی  آشنا بشوید.

در این مطلب می خواهیم هنر خاتم کاری شیراز از جمله تاریخچه خاتم کاری،محصولات خاتم کاری شیراز، تفاوت خاتم شیراز و اصفهان ، قیمت خاتم کاری شیراز ، در آمد خاتم کاری و... را بررسی کنیم تا به صورت کامل بتوانید با خاتم کاری شیرازی  آشنا بشوید.

خاتم چه زمانی به وجود آمد؟

قبل ازاین که خاتم کاری شیراز را بررسی کنیم ابتدا بهتر دیدم شما را با خود خاتم کاری و تاریخچه ی آن آشنا کنیم و در قسمت های بعد هنر خاتم کاری شیراز را بررسی می کنیم.

در مورد تاریخ به وجود آمدن هنر خاتم کاری روایت های گوناگونی وجود دارد. حتی افسانه ای هم در این زمینه وجود دارد که خاتم کاری را معجزه ی حضرت ابراهیم می داند.در مجموع می توان گفت که تاریخ دقیقی برای پیدایش هنر خاتم کاری در جهان وجود ندارد.

خرید محصولات خاتم کاری

برای خرید محصولات خاتم کاری بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید.

خرید محصولات خاتم کاری

اولین خاتم های پیدا شده مربوط به چه زمانی است؟

اولین آثار ی که به طور قطع پیدا شده است به اوایل دوره ی اسلام بر می گردد.

در عین الصیره که یکی از شهرهای نزدیک قاهره پایتخت مصر می باشد اولین آثار خاتم کاری پیدا شده است.از آن زمان چند قطعه و لوح پیدا شده است که بر روی آن ها با استفاده از  چوب و استخوان موزاییک کاری شده بود.

این آثار هم اکنون در موزه ای در قاهره مصر و همچنین موزه ای در برلین که یکی از شهرهای آلمان می باشد نگهداری می شود.

خاتم کاری چه زمانی  وارد ایران شد؟

اولین آثار هنر خاتم کاری که در ایران پیدا شده است به حدود 1000 سال قبل و شهر شیراز بر می گرددو هنر خاتم کاری در شیراز به وجودآمده است.

اولین آثار و نقوش خاتم کاری به منبری خاتم کاری شده در مسجد جامع عتیق شیراز با قدمتی در حدود 1000 سال بر می گردد.

هنر خاتم کاری تا قبل از زمان صفویه فقط در شیراز رواج داشت و انجام میشد و  خاتم کاری شیرازی در ایران  معروف بود.

در زمانی که صفویان در ایران زمام حکومت را به دست گرفتند هنر خاتم کاری شیراز به اصفهان نیز منتقل شد و هنرمندان اصفهانی از این هنر استقبال کردند.

هنوز بعد از گذشت سال ها این هنر در اصفهان رواج دارد و خاتم کاری اصفهان در کنار خاتم کاری شیراز از شهرت و اعتبار بالایی بر خوردار است و شما می توانید مرغوب ترین و بهترین خاتم کاری ها را در این دو شهر پیدا کنید.

برای آشنایی بیشتربا خاتم کاری اصفهان می توانید از مطلب " خاتم کاری اصفهان" که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید .

خاتم کاری شیراز

نمونه خاتم کاری شیراز

همانطور که در قسمت های قبل گفتیم نخستین آثار خاتم کاری در ایران در شهر شیراز پیدا شده است و هنر خاتم کاری  در ایران از شیراز به وجود آمده است.

در طول این سال هال هنرمندان شیرازی با استفاده از تجربه ی چندین ساله ی خود توانسته اند آثار زیبا و ماندگاری را بر جا بگذارند به طوری که هم اکنون خاتم کاری شیراز جزو با اعتبار ترین خاتم کاری ها در ایران می باشد.

زیر ساخت خاتم کاری شیراز چیست ؟

زیر ساخت هایی که معمولا هنر خاتم کاری شیراز بر روی بدنه ی آن ها انجام می شود چوب و مس می باشد و اغلب محصولات خاتم در حال حاضر خاتم کاری روی مس و خاتم کاری روی چوب می باشد.

بعضی از مهم ترین محصولات خاتم کاری شیراز عبارتند از :

گلدان ، ساعت ، صفحه شطرنج و تخته نرد،جعبه جواهرات ،شکلات خوری،جعبه  کارد و چنگال ، جعبه ی دستمال کاغذی و... .

گلدان خاتم کاری

برای آشنایی بیشتر با خاتم کاری و محصولاتی که تولید می شوند می توانید از مطالب زیر که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید تا بیشتر با این هنر آشنا بشوید :

خاتم کاری روی مس " ، " گلدان خاتم کاری " ، " خاتم کاری تخته نرد "و " کشکول مسی خاتم کاری "

خاتم  کاری شیراز و اصفهان چه تفاوتی دارند ؟

سئوالی که برای خیلی ها ممکن است پیش بیاید این است که آیا خاتم شیرازو خاتم اصفهان تفاوت دارند و اگر تفاوت دارند در چه مواردی است ؟

تفاوت خاتم کاری شیراز و اصفهان در موارد جزیی می باشد که تشخیص آن برای افراد معمولی کمی سخت می باشد.

بعضی از تفاوت های خاتم کاری شیراز و خاتم کاری اصفهان عبارتند از:

1-    درخاتم کاری شیراز برای این که کیفیت محصولات خاتم کاری بالاتر برود از سریشم استفاده می شود که این مورد در خاتم کاری اصفهان کمتر دیده می شود. منظور از سریشم چسب های حیوانی می باشد.

2-    لایه آستر معمولا در خاتم کاری شیراز فقط پیدا می شود و در خاتم کاری اصفهان به ندرت آن را می توانید پیدا کنید.

برای آشنایی بیشتر و کامل تر با تفاوت خاتم کاری شیراز و اصفهان می توانید از  مطلب " تفاوت خاتم شیراز و اصفهان " که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید تا به صورت جامع تر و کامل تر با تفاوت های خاتم شیراز و اصفهان آشنا بشوید.

قیمت خاتم کاری شیراز

صفحه شطرنج و تخته نرد خاتم کاری

قیمت ظروف خاتم کاری اصفهان و قیمت ظروف خاتم کاری شیراز در حالت مشابه تفاوتی با هم ندارند و چیزی که  تفاوت قیمت را در محصولات خاتم کاری مشخص می کند مواردی از قبیل کیفیت کار و مواد اولیه و نوع طرح می باشد.

هر چه جزییات و ظرافتی بیشتر بر روی سطح مورد نظر کار شود و یا این که از مواد با کیفیت و گران تر در محصول خاتمی استفاده شود باعث می شود قیمت ظروف خاتم کاری بالاتر برود.

در آمد خاتم کاری

 برای کسانی که علاقمند به یادگیری خاتم کاری هستند باید بدانند که درآمد خاتم کاری رابطه مستقمی با تجربه و کیفیت کار شما دارد .یعنی هر چه بتوانید جزییات بیشتر و ظریف تر و طرح های متنوع و زیباتری ایجاد کنید  قیمت محصول خاتم کاری شما بالاتر می رود.

آموزش خاتم کاری شیرازشامل آموزش خاتم کاری روی چوب و یا مس انجام می شود و کارگاه و کلاس خاتم کاری در شیراز و جود دارد و شما می توانید این هنر را نزد هنر مندان شیرازی فرا بگیرید.

در اصفهان هم مانند شیراز کارگاه های آموزشی وجود دارد و در صورت علاقمندی به این دو هنر بهتر است مدتی را در این دو شهر و نزد هنرمندان با تجربه ی این دو شهر فرا بگیرید تا بتوانید پس از مدتی و با گذشت زمان و تجربه خودتان محصولات خاتم کاری با کیفیت تولید کنید.

 ظروف خاتم کاری با کیفیت از کجا بخرم؟

بهترین ظروف خاتم کاری را می توانید در شیراز و اصفهان پیدا کنید.

در صورتی که که امکان خرید حضوری در این دو شهر برای شما فراهم نیست به مراکز فروش معتبر صنایع دستی در شهر خود مراجعه کنید تا بتوانید محصول خاتم کاری اصل را دریافت کنید .

در بعضی از کارگاه ها برای سودجویی بیشتر از مواد با کیفیت استفاده نمی شود و همین امر باعث می شود خاتم شما در نهایت بعد از مدتی طرح های آن از بین برود و بی روح بشود و یا این که قسمت هایی از خاتم فرو بریزد.

یکی از بهترین راه ها برای خرید محصولات خاتم کاری با کیفیت ، مراجعه به فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان می باشد.

در این فروشگاه ها می توانید انواع صنایع دستی با کیفیت و اصل را پیدا کنید. قیمت محصولات خاتم کار ی و سایر صنایع دستی در این فروشگاه ها مناسب می باشد و خیال شما  از این لحاظ نیز می تواند راحت باشد.

جمع بندی مطلب خاتم کاری شیراز

در این مطلب شما را با خاتم کاری شیراز آشنا کردیم و مواردی از جمله تاریخچه خاتم کاری شیراز ، تفاوت خاتم کاری شیراز و اصفهان ،قیمت ظروف خاتم کاری ، درآمد خاتم کاری و... را برسی کردیم .

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای در استفاده از محصولات خاتم کاری شیراز و یا اصفهان دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه ی دوستان خود به اشتراک بگذراید.

برای داشتن مطلب " خاتم کاری شیراز " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه محصولات 0