شاخه‌ها

نماد اعتماد الکترونیکی

خواص سوهان

در این مطلب از وبلاگ فروشگاه سوغات اصفهان شما را با سوهان ، انواع رایج سوهان،کالری سوهان و از همه مهم تر خواص سوهان آشنا می کنیم .پس با ما در ادامه مطلب خواص سوهان همراه باشید.قبل از این که خواص سوهان را بررسی کنیم ابتدا شما را با خود سوهان آشنا  می کنیم.سوهان یکی از انواع شیرینی می باشد که طعم شیرین و دلپذیری دارد 
در این مطلب از وبلاگ فروشگاه سوغات اصفهان شما را با سوهان ، انواع رایج سوهان،کالری سوهان و از همه مهم تر خواص سوهان آشنا می کنیم .پس با ما در ادامه مطلب خواص سوهان همراه باشید.

سوهان چگونه به وجودآمد؟

قبل از این که خواص سوهان را بررسی کنیم ابتدا شما را با خود سوهان آشنا می کنیم.سوهان یکی از انواع شیرینی می باشد که طعم شیرین و دلپذیری دارد . در زمان حکومت قاجارها و حکومت ناصرالدین شاه قاجار فردی به نام آقای شماعی اعلام کرد که حلوایی را به وجود آورده است که طعم بسیار خوبی دارد و بنا بر این شد که طی مراسمی باشکوه افتتاح حلوا را اعلام کنند.
خواص سوهان قم

برای خرید محصولات سوهان اصفهان برروی دکمه خرید کلیک کنید.

خرید محصولات سوهان اصفهان

مدتی بعد مراسم باشکوهی در کنار حرم طهر حضرت معصومه در شهر قم و با حضور بزرگان کشوری و درباریان آن زمان برگزار شد و ایجاد حلوا را اعلام کردند.بعد از این که درباریان و بزرگان ناهار را خوردند حلوا ها را نزد آن ها آوردند که میل کنند، موقعی که حلوا ها را خوردند دیدند که خوردن حلوا درهضم بهتر غذای آن ها کمک کرده است و گفتند که عجب حلوایی است که مثل سوهان برنده است و غذا را هضم می کند. بعد از آن تصمیم گرفتند به جای واژه ی حلوا از واژه ی سوهان استفاده کنند و هم اکنون بعد از گذشت سال ها هم چنان مردم آن را به نام سوهان می شناسند.

روش تهیه سوهان

سوهان را به دو روش سوهان سنتی و سوهان صنعتی تهیه می کنند. در زمان حال حاضر روش تهیه سوهان اغلب به صورت صنعتی می باشد.
در روش سنتی تهیه سوهان از یک وسیله که شبیه کفگیر است و به آن هستون هم می گویند سوهان را به روش سنتی تهیه می کردند. در این روش چون به صورت دستی سوهان تهیه می شود حجم تولید سوهان بسیار پایین است و تولید سوهان به این روش خیلی در زمان حاضر پایین است . در روش صنعتی از دستگاه صنعتی برای هم زدن استفاده می شود که همین امر باعث افزایش تولید سوهان می شود.
مواد تشکیل دهنده سوهان

مواد تشکیل دهنده سوهان

بسته به نوع سوهان ممکن است مواد تشکیل دهنده سوهان متفاوت باشد . اصلی ترین مواد تشکیل دهنده سوهان عبارت است از :
آب ،جوانه گندم،شکر، روغن،آرد،تخم مرغ،هل،زعفران و مغزهایی مانند بادام و پسته
مواردی که در بالا خدمت شما عرض شد مواد مشترک اولیه تمام انواع سوهان می باشد که حالا بسته به نوع سوهان ممکن است مواد آن کمی تغییر کند و مواد جدیدی به آن اضافه شود

انواع رایج سوهان

قبل از بررسی خواص سوهان بهتر دیدیم انواع رایج سوهانی که وجود دارد را برای شما نام ببریم . مواد تشکیل دهنده ی سوهان را در قسمت اصلی برای شما نام بردیم اما بر حسب نوع سوهان ممکن است موادی به آن اضافه شود. انواع رایج سوهان که در بازار وجود دارد عبارتند از :
سوهان عسلی،سوهان کنجدی،سوهان گزی،سوهان بادامی،دسر سوهان،سوهان آجیلی،سوهان پشمکی،سوهان بادامی،سوهان کره ای

کالری سوهان

مقداری کالری سوهان بسته به وزن و نوع آن متفاوت می باشد . برای مثال اگر مقدار 100 گرم سوهان معمولی را در نظر بگیریم مقدار کالری که برای شما ایجاد می کند حدود 550 کیلو کالری می باشد. اگر فرض را بر این بگیریم که هر تکه سوهان مصرفی وزنی معادل 20 گرم داشته باشد، کالری هر تکه چیزی حدود 100 کیلو کالری می شود.
خواص سوهان گزی

خواص سوهان

در این قسمت می خواهیم شما را با خواص سوهان سوهان آشنا کنیم . خواص انواع سوهان ها مانند خواص سوهان عسلی،خواص سوهان خوراکی، خواص سوهان کنجدی،خواص سوهان گزی و... را باید در جوانه گندمی که در آن به کار رفته است جستجو کرد و جوانه گندم به علت خواصی که دارد باعث ارزشمند شدن سوهان شده است.

خواص جوانه گندم

در این قسمت مهم ترین خواص جوانه گندم که در سوهان به کار می رود را برای شما شرح می دهیم. مهم ترین خواص جوانه گندم عبارت است از :
1 – جوانه گندم به علت داشتن اسید های چرب امگا3 نقش قابل توجهی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.
2 – جوانه گندم به علت دارا بودن ویتامین ب استرس را تا حدودی کاهش می دهد.
3 – پروتئینی که در جوانه گندم وجود دارد باعث آنتی اکسیدان بدن می شود. با افزایش آنتی اکسیدان بدن سیستم دفاعی بدن انسان نیز تقویت می شود.
4- برای کسانی که مشکل باروری دارند، مصرف جوانه گندم در طولانی مدت به علت غنی بودن شانس باروری را افزایش می دهد.
5 – جوانه گندم حاوی مقادیر زیادی اسید فولیک می باشد. اسید فولیک نقش قابل توجهی در کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و اختلالات عروقی دارد.
مواردی که در بالا گفته شد از مهم ترین خواص جوانه گندم است که باعث شده است خواص سوهان زیاد شود و مصرف آن مفید باشد.
خواص سوهان کنجدی
از دیگر موارد خواص سوهان قم می توان موارد زیر را نام برد:
پسته موجود در سوهان باعث افزایش خواص سوهان می شود.پسته ی موجود در سوهان حاوی انواع ویتامین گروهB، مس و منیزیم هست و این مواد و ویتامین ها باعث افزایش تقویت سیستم ایمنی فرد می شود و خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و سرطان را کاهش می دهد و در محافظت از قلب و درمان کم خونی نیز موثر می باشد.
2-هل موجود در سوهان یکی دیگر ازمواردی است که خواص سوهان را زیاد می کند . هل نقش قابل توجهی در سلامت پوست و مو،درمان سکسکه و هم چنین در درمان افسردگی و تقویت سلامت قلب دارد.
3 –دیگر خواص سوهان را باید در زعفرانی که در ایجاد سوهان به کار می رود جستجو کرد . زعفران که به آن طلای سرخ هم گفته می شود به بهبود سیستم گوارش بدن انسان،کاهش افسردگی و همچنین از بین بردن درد کمک می کند.
4- زرده تخم مرغ که در سوهان به کار می رود خواص سوهان را باز هم افزایش می دهد. زرده تخم مرغ برای سلامت قلب و عروق انسان مفید است . همچنین زرده تخم مرغ به علت دارا بودن کلسترول برای رشد مغز مفید می باشد.
مواردی که در بالا خدمت شما گفته شد مهم ترین خواص سوهان صرف از نظر نوع سوهان بود.بر حسب نوع سوهان که در قسمت قبل گفته شد خواص سوهان ممکن است بیشتر شود مثل خواص سوهان عسلی کنجدی که به علت دارا بودن عسل و کنجد خواص سوهان آن از سوهان ساده بیشتر است.

سوهان در بارداری ضرر دارد

سئوالی که برای خیلی از خانم های باردار ممکن است پیش بیاید این است که سوهان به علت دارا بودن زعفران ممکن است در بارداری مساله ای ایجاد کند؟ در جواب باید بگویم که بر خلاف تصور عموم مصرف زعفران نمی تواند در بارداری مساله ای را ایجاد کند و شما می توانید در دوران بارداری سوهان مصرف کنید و از خواص سوهان در بارداری خود بهره مند شوید.

سوهان در چه شهرهایی تولید می شود؟

شهر قم را می توان منبع اصلی تولید سوهان در ایران نامید. بیش ترین سوهان ایران در قم تولید می شود. بسیاری از کسانی که به قم برای زیارت می روند سوهان قم را به عنوان سوغاتی به شهر خود می برند . سوهان قم به علت طعم خوب و لذت بخشی که دارد به کشورهای عربی همسایه و کشورهای اروپایی هم صادر می شود. بعضی ها سوهان قم را به عنوان سوغات ایران نیز با خود به خارج کشور می برند.
به غیر ازقم در اصفهان و زرند کرمان نیز سوهان تولید می شود .سوهانی که در اصفهان تولید می شود معمولا به صورت سوهان عسلی می باشد و بسیاری از کسانی که به اصفهان سفر می کنند سوهان عسلی اصفهان را به عنوان سوغاتی اصفهان با خود می برند.برای آشنایی با طرز تهیه سوهان اصفهان می توانید از مطلب " طرز تهیه سوهان اصفهان" که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید.
خواص سوهان زرندی و خواص سوهان عسلی اصفهان نیز مانند خواص سوهان که قبلا بیان کرده ایم می باشد و همه خواص سوهان که بین انواع موجود سوهان می باشد را دارا می باشند.

خرید سوهان

شما می توانید سوهان اصل را در قم ، اصفهان و کرمان که منبع اصلی تولید سوهان در کشور است پیدا کنید و خرید سوهان خود را انجام دهید. اما ممکن است در شهر شما سوهان به راحتی پیدا نشود و یا از کیفیت آن مطمئن نباشید. خرید سوهان غیر مرغوب نه تنها خواص سوهان را از بین می برد بلکه برای شما هم مضر است .برای مثال برخی از کارگاه های تولید سوهان سودجو به جای زعفران از رنگدانه ها استفاده می کنند و با انجام این کار شما نه تنها از خواص زعفران بهره مند نمی شوید بلکه به علت رنگدانه های شیمیایی امکان ایجاد تومورهای سرطانی و بسیاری از مشکلات دیگر برای شما وجود دارد. پس این که بتوانید سوهان اصل را تهیه کنید تا بتوانید از خواص سوهان بهره مند شوید باید برای شما مهم باشد.
برای تهیه سوهان اصل علاوه بر مراجعه به مراکز فروش معتبر در شهر خود می توانید از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات اصفهان که سال هاست در این زمینه فعالیت می کنند خرید اینترنتی سوهان و گز خود را انجام دهید و از خواص سوهان و خواص گز اصل بهره مند شوید .در این فروشگاه ها قیمت سوهان و قیمت گز و قیمت انواع خوراکی مناسب می باشد و مهم تر از همه شما سوهان اصل را دریافت می کنیدو از خواص سوهان بهره مند می شوید.

جمع بندی مطلب خواص سوهان

در این مطلب شما را ابتدا با تاریخچه به وجود آمدن سوهان و انواع رایج سوهان،مواد تشکیل دهنده سوهان و این که سوهان در بارداری ضرر دارد یا نه آشنا کردیم .سپس خواص سوهان و مواردی که باید در خرید سوهان رعایت کنید را بیان کردیم .امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای در مصرف سوهان و یا خواص آن دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه دوستان خود در میان بگذارید.
برای داشتن مطلب " خواص سوهان " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه محصولات 0