شاخه‌ها

زیورآلات دست ساز

در این مطلب می خواهیم ابتدا شما را با زیورآلات از جمله تاریخچه آن آشنا  کنیم . در ادامه انواع زیورآلات دست ساز را معرفی می کنیم و انواع ابزارهایی که در ساخت زیورآلات دست ساز مورد استفاده قرار می گیرد را بررسی می کنیم.پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
در این مطلب می خواهیم ابتدا شما را با زیورآلات از جمله تاریخچه آن آشنا کنیم . در ادامه انواع زیورآلات دست ساز را معرفی می کنیم و انواع ابزارهایی که در ساخت زیورآلات دست ساز مورد استفاده قرار می گیرد را بررسی می کنیم.

زیورآلات از چه زمانی به وجود آمده است ؟

در جواب کسانی که شاید این مساله برای آن ها وجود داشته است که زیورآلات از چه زمانی در تاریخ به وجود آمده است باید عرض کنیم از زمانی که انسان به وجودآمد و به دنبال خوراک و پوشاک بوده است زیور آلات نیز حائز اهمیت بوده است و به وجود آمده است.
خرید زیورآلات

برای خرید زیورآلات اصفهان بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید.

خرید زیورآلات اصفهان


اولین زیورهای انسان های اولیه دندان ها و پنجه حیواناتی بود که شکار می کردند.از قدیمی ترین زیورآلاتی که توسط بشر کشف شده است صدف هایی بوده است که در آن سوراخ هایی ایجاد می کردند و در کشور مراکش بوده است. قدمت این صدف ها به 110 هزار سال قبل بر می گردد.
در ایران هم ساخت و استفاده از زیور آلات در دوره ی هخامنشیان به اوج خود رسید . از جمله جواهرات دوره ی هخامنشیان می توان به دستنبد،گردنبند،انگشتر،دکمه ، مهره و... اشاره نمود.
در دوره ی اشکانیان جواهرات و زیورآلات با شکوه تر و زیباتر شدند و در دوران ساسانیان کیفیت زیورآلات به اوج شکوفایی خود رسید.
گوشواره دوره ساسانی
برای آشنایی بیشتر با زیورآلات می توانید از مطلب " زیورآلات" که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید.

زیور آلات دست ساز

زیور آلات دست ساز که به انگلیسی handmade jewelry گفته می شود بسیار مورد توجه می باشد.
امروزه تعداد زیورآلات دست سازی که ایجاد می شود بسیار زیاد و متنوع می باشد و هنری می باشد که مخصوصا در سال های اخیر بهای زیادی به آن داده شده است طوری که آموزشگاه زیور آلات در اکثر شهرها وجود دارد و شما می توانید آموزش ساخت زیورآلات دست ساز در اصفهان یا بقیه ی شهرها فرا بگیرد.
حتی برای کسانی که دسترسی به آموزشگاه ندارند می توانند کانال آموزش ساخت زیورآلات دست ساز در اینترنت را دنبال کنند.

 زیورآلات دست ساز

سئوالی که برای خیلی ها ممکن است وجود داشته باشد این است که زیورآلات دست ساز را از چه چیزی درست می کنند.
در حال حاضر زیورآلات دست ساز سنتی و... را می توان در انواع طرح ها و جنس های متفاوت ساخت .از مهم ترین زیور آلات دست ساز که معمولا ساخته می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود :
زیورآلات دست ساز چوبی،زیورآلات دست ساز پاپیون،زیورآلات مهره ای،زیورآلات دست ساز مفتولی،زیورآلات دست ساز برنجی،زیورآلات دست ساز ترمه و...
همانطور که مشاهده می کنید تنوع زیورآلات دست سازی که می توان ایجاد نمود زیاد است و شما می توانید آموزش هر کدام از زیورآلات را مانند آموزش ساخت زیورآلات دست ساز مفتولی،آموزش ساخت زیورآلات مهره ای ، آموزش دستبند دست ساز دخترانه و... را که دوست داشته باشید فرا بگیرید.
نمونه زیور آلات دست ساز چوبی
زیورآلات ترمه دست ساز


درساخت زیور آلات از چه ابزاری استفاده می شود؟

بسته به نوع زیورآلات دست ساز ممکن است از ابزارهای متفاوتی استفاده شود اما مهم ترین ابزارآلاتی که که تقریبا در ساخت انواع زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است :
1-انبر: ازانواع انبر مورد استفاده می توان به انبر دم گرد،دم باریک وانبر مخصوص استاپر اشاره نمود.
انبر دم گرد-زیورآلات دست ساز

2- سیم چین : از سیم پیچ برای بریدن سیم مفتول،نخ های جواهرسازی و... استفاده می شود.
سیم چین

3- سوهان: با استفاده از سوهان سطح های زبر و لبه های زبر را صاف و یکدست می کنند.
سوهان

4-قیچی : بسته به نوع کار قیچی خیلی به کار خواهد آمد. مخصوصا اگر با مهره و منجوق کار شود.
قیجچی

5-جعبه نگهداری مهره ها:جعبه مهره ها در اندازه و انواع مختلفی وجود دارد.معمولا در این جعبه ها بخش هایی وجود دارد که می توانید تعداد زیادی سنگ و مهره را با تفکیک داخل آن بریزید.
جعبه نگهداری مهره ها

6- متر و خط کش: متر و خط کش جزو ابزارهای بسیار ضروری در ساخت زیورآلات می باشند.
خط کش

7- مهره ها : مهره ها درشکل ها ، رنگ ها و اندازه های مختلفی وجود دارد از جمله گرد، مخروط، مکعبی، بیضی و... .
مهره مکعبی

8-منجوق ها : منجوق ها در انواع ریز و درشت وجود دارند و جزء جدایی ناپذیر در ساخت زیور آلات دستی می باشند. از منجوق های بزرگتر معمولا در دستنبد،گردنبند و گوشواره در کنار بقیه ی مهره ها استفاده می شود.
انواع منجوق

9- سنگ ها: از انواع سنگ های مورد استفاده می توان به اونیکس،هماتیت،فلوریت و.. اشاره نمود.
سنگ فلوریت

10- شیشه و کریستال : شیشه ها می توانند نقش قابل توجهی در زیباسازی زیورآلات دست ساز داشته باشند.برای مثال با درست کردن چند مهره از جنس شیشه می توانید کارهای زیبایی را ایجاد کنید.
کریستال هم همان شیشه ها می باشند که به آن ها سرب اضافه شده است.
مهره شیشه ای

11- فلزها :استفاده از مهره های فلزی به زیورآلات شما نمای خاصی خواهد داد. این مهرها را برای قشنگی معمولا به صورت برنز،مس ونقره رنگ آمیزی می کنند.
مهره فلزی

12-مفتول ها : انواع مفتول ها نیز در ساخت زیورآلات دستی مورد استفاده قرار می گیرد. مفتول ها معمولا به سه صورت مفتول نرم،مفتول معمولی و مفتول سخت وجود دارد.
مفتول نرم به راحتی خم و راست می شود و تغییر شکل آن سریع می باشد. مفتول معمولی مثل مفتول قبلی نرم نیست در عین حال سفت هم نیست. مفتول سخت هم به راحتی در برابر فشار خم نخواهد شد.
انواع مفتول

13- نخ ها : نخ ها نیز در ساخت زیورآلات دست ساز مورد استفاده قرار می گیرند. از انواع نخ هایی که مورداستفاده قرار می گیرد می توان به نخ نایلونی،کولار،نخ تافته، نخ تافته ، نخ ابریشمی و نخ نایلونی و پلی استر اشاره نمود.
نخ ابریشمی

14-خرج کار:
اگر خرج کار نباشد زیورآلات دست سازی که ایجاد می شود تنوع بالایی نخواهند داشت.کلا منظور از خرج کار به انواع قفل،زنجیر،مفتول،استاپر و کلا هر چیزی به غیر از مهره ها گفته می شود که در ایجاد زیورآلات دست ساز استفاده می شود. جنس اکثر خرج ها فلزی می باشد.
انواع خرج

15- قلاب گوشواره و سوزن میخی :
گوشواره را می توان جزو زیورآلات پرطرفدار دانست که برای ساخت و ایجاد آن به چند چیز احتیاج می باشد. اول قلاب گوشواره است که هم آماده است و هم میتوان قلاب گوشواره را از مفتول ساخت.
سوزن میخی هم به شما کمک خواهد کرد که مهره ها و سنگ هایی که مدنظرتان می باشد را به قلاب گوشواره وصل کنید.
انواع قلاب گوشواره

مواردی که در بالا خدمت شما گفته شد جزو مهم ترین ابزارها در ساخت زیورآلات دست ساز می باشد و ممکن است مثلا در ساخت دستبند با نگین متری از بعضی از ابزارها و در دستبند دست ساز با مروارید از ابزار دیگری استفاده شود.

خرید زیورآلات دست ساز

شما می توانید انواع زیورآلات دست ساز با طرح ها و جنس های مختلف را پیدا کنید و خرید کنید ازجمله زیورآلات دست ساز اینستاگرام ، کانال های اجتماعی ،فروشگاه ها فروش زیورآلات دست ساز و...
بعضی از فروشنده ها برای سود بیشتر قید کیفیت مواد اولیه را می زنند و در نهایت زیورآلات دست ساز آن ها علی رغم زیبایی ظاهری که دارد مدت زیادی را دوام نخواهد آورد و به طریقی کیفیت خود را از دست می دهد. بنابراین برای خرید زیورآلات دست ساز حتما به مراکز فروش معتبر در شهر خود مراجعه کنید.
یکی از بهترین راه ها برای خرید زیورآلات دست ساز مراجعه به فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان می باشد.
در این فروشگاه ها می توانید تنوع زیورآلات مانند آویز ساعت،انگشتر،دستبند،گردنبند،گوشواره،النگو و... را داشته باشید.
علاوه بر این خیال شما می تواند بابت کیفیت زیورآلات نیز راحت باشد .قیمت زیورآلات هم با توجه به کیفیتی که دارند مناسب می باشد.

جمع بندی زیورآلات دست ساز

در این مطلب ابتدا شما را با نحوه ی پیدایش زیورآلات آشنا کردیم ، سپس در ادامه زیور آلات دست ساز و انواع مختلفی که دارند را معرفی کردیم و در انتها ابزارهای رایجی که در ساخت زیورآلات دست ساز مورد استفاده قرار می گیرد را بررسی کردیم.
امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای در ساخت و یا خریدانواع زیورآلات دست ساز دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه ی دوستان خود در میان بگذراید.
برای داشتن مطلب " زیورآلات دست ساز" به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0