شاخه‌ها

زیورآلات

در این مطلب می خواهیم ابتدا تاریخچه  ای از زیورآلات را ارائه می دهیم،سپس در ادامه شما رابا انوع زیورآلات مانند زیورآلات طلا،زیورآلات نقره،زیورآلات رزینی،زیورآلات استیل،زیورآلات چوبی، انواع فلزاتی که در ساخت زیورآلات مورداستفاده قرار می گیرد و... به طور کامل آشنا می کنیم.

در این مطلب می خواهیم ابتدا تاریخچه ای از زیورآلات را ارائه می دهیم،سپس در ادامه شما رابا انوع زیورآلات مانند زیورآلات طلا،زیورآلات نقره،زیورآلات رزینی،زیورآلات استیل،زیورآلات چوبی، انواع فلزاتی که در ساخت زیورآلات مورداستفاده قرار می گیرد و... به طور کامل آشنا می کنیم.

تاریخچه زیور آلات

شاید برای خیلی از شما این سئوال باشد که زیورآلات از چه زمانی به وجود آمد است؟ و یا این که زیورآلات اولیه چگونه بوده اند؟
زیور آلات به انگلیسی jewelry می شود و امروزه انواع زیور آلات مانند زیورآلات نقره،زیورآلات طلا،زیورآلات رزینی ،زیورآلات چوبی و... وجود دارد که معمولا به دو دسته زیورآلات مردانه و زیورآلات زنانه تقسیم می شوند. از معروف ترین زیور آلات می توان به  آویز ساعت،انگشتر،دستبند،گردنبند،گوشواره،نیم ست و النگو را نام برد.
خرید زیورآلات

برای خرید زیورآلات بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید.

خرید زیورآلات

علاقه ی انسان به زیورآلات را می توان با قدمت خود انسان برابر دانست. یعنی از وقتی که انسان برای گذران زندگی خودش به پوشاک،خوراک و... نیاز پیدا کرد نیاز به زیبایی هم همراه آن وجود داشته است.
از قدیمی ترین زیورآلات کشف شده که توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گرفته است صدف هایی بود که به صورت مصنوعی در آن سوراخ هایی را ایجاد می کردند. نمونه هایی از این صدف ها درغاری در شرق کشور مراکش کشف شده است.
با گذشت زمان و با پیدایش فلزاتی مانند طلا ، نقره و همچنین سنگ های قیمتی ، این زیورها درساخت گردنبدها ، تاج سلطنتی، دستبندها ،ادوات جنگی فرمانروایان و... استفاده شد.
در ایران هم در دوره ی حکومت هخامنشیان ساخت زیور آلات در ایران رواج بیشتری یافت. از معروف ترین زیورآلاتی که در دوره ی هاخمنشیان ساخته میشد می توان به انواع انگشتر ،النگو،گردنبند و بازوبند اشاره نمود.
دستبند طلا هخامنشی

چه فلزاتی در ساخت زیور آلات مورد استفاده قرار می گیرد؟

فلزات و آلیاژ ها جزو مواردی هستند که می توان با آن ها زیورآلات متنوعی ایجاد نمود.
از مهم ترین فلزهایی که در ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد می توان به نقره،طلا،پلاتین، تیتانیوم،مس ، کبالت و تنگستن اشاره نمود.

نقره

نقره را می توان جزو قدیمی ترین فلزاتی دانست که از زمان ها ی گذشته در ساخت زیور آلات مورداستفاده قرار می گرفت.
نقره به دلیل ماندگاری و پایداری خوبی که دارد بیشتر در ساخت انگشتر،زنجیر، گردنبند و... استفاده می شود.

طلا

شاید بتوان با اطمینان گفت که در میان تمام فلزاتی که در ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد هیچ فلزی به اندازه ی طلا مورد توجه نیست و زیورآلات طلا بیشتر از انواع دیگر زیور آلات طلا مورد توجه است.
طلایی که به صورت خالص باشد به رنگ زرد می باشد اما وقتی که با آلیاژ های دیگر ترکیب شود رنگ آن به رنگ آلیاژ مورد نظر تغییر می کند.
از انواع رنگ های طلا که در بازار رایج می باشد می توان به طلای زرد،طلای سفیدو طلای رز گلد اشاره نمود.

پلاتین

پلاتین فلزی کمیاب دیگری می باشد که در ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد. پلاتین ظاهری زیبا و طول عمر بسیار بالایی دارد و به همین دلیل است که در جاهایی مانند حلقه داماد، دکمه سردست و... استفاده می شود.

تیناتیوم

فلز تیتانیوم که در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد را می توان یک فلز همه کاره دانست.
تیتانیوم فلزی سبک و در عین حال قوی می باشد که رنگ نقره ای روشن چشم نوازی دارد. تیتانیوم مقاومت بالایی در مقابل خط و خش دارد.

مس

مس یکی ازانواع فلزات پرکاربردی است که در ساخت زیورآلات مورداستفاده قرار می گیرد.مس از لحاظ ساختاری نرم و قابل انعطاف می باشد و به راحتی می توان شکلی که مد نظر را با مس ایجاد نمود.

کبالت

کبالت هم یکی دیگر از فلزاتی می باشد که در ساخت زیور آلات مورد استفاده قرار می گیرد. کبالت دارای طول عمر بالا و سر سختی خوبی می باشد و به دلیل قیمت مناسب و همچنین مقاوت خوبی که در برابر خط و خش دارد در ساخت زیورآلات مورد توجه قرار گرفته شده است.

تنگستن

تنگستن هم فلزی می باشد که در ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد. نام این فلز سوئدی می باشد و به معنی سنگ سنگین می باشد. این فلز سنگین می باشد و رنگ اصلی تنگستن از نقره ای تا رنگ سفید شیری متغییر می باشد.

زیور آلات رزینی

گوشواره رزینی
زیور آلات رزینی هم با توجه به زیبایی خاصی که دارند مورد توجه قرار گرفته اند.
رزین ماده ای شیمیایی می باشد و جزو فرآورده های نفتی محسوب می شود. از ویژگی های اصلی رزین می توان به بی رنگ بودن، شفافیت و تثبیت کنندگی اشاره نمود.

زیورآلات چوبی

زیورآلات چوبی
یکی از کاربردهای چوب استفاده در زیور آلات می باشد که البته کمتر به آن پرداخته شده است.
به علت تنوع رنگ و نقشی که در چوب ها وجود دارد و همچنین طبیعی بودن متریال می توان زیور آلات چوبی بسیار زیبا ایجاد نمود که از دیدن آن لذت برد .
هم اکنون زیورآلات دست ساز سنتی که بسیار زیبا هم هستند زیاد می باشد . از انواع زیورآلات دستی چوبی می توان به گردن آویز چوبی، النگو،حلقه ها و... اشاره نمود.
زیورآلات چوبی برای کسانی که به هر دلیل به انواع فلزات آلرژی دارند و یا این که الکترسیته بخشی از کار آن ها می باشد می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

زیورآلات استیل

نیم ست استیل
استیل آلیاژی از آهن می باشد که با کربنی کمتر از 2 درصد ترکیب شده است.
در حال حاضر استفاده از استیل در ساخت زیورآلات مخصوصا بدلیجات رواج یافته است زیورآلات استیل به علت خواص عالی که دارد یکی از گزینه های خوب برای ساخت زیورآلات می باشد و به همین دلیل است که در حال حاضر بسیاری از برندها در ساخت زیورآلاتی مانند دستنبد،گردنبند،انگشتر و... از آن استفاد می کنند.
از خواص استیل که باعث می شود در ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار بگیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود :
1-رنگ ثابت استیل
زیورآلاتی که با استیل درست می شوند دارای رنگ ثابتی هستند و به همین دلیل امروزه در جامعه پر استفاده می باشد و خواهان زیادی دارد.
پوشش اکسید کروم از خش افتادن استیل جلوگیری می کند و همچنین باعث می شوداز واکنش با سایر مواد شیمیایی نیز جلوگیری به عمل آید.
در جاهایی که مقدار نمک زیاد است نقره دچار رنگ گرفتگی می شود در حالی که استیل این گونه نیست، برای همین است که کسانی که به شنا، غواصی و سایر ورزش هایی آبی می پردازند زیورآلات استیل می تواند گزینه ی مناسبی برای آن ها باشد.
همچنین کسانی که زیاد دستان خود را می شورند و یا دستان آن ها با آب و کف تماس زیادی دارد نیز زیورآلات استیل برای آن ها مناسب می باشد.
2- زیورآلات استیل دارای قیمت مناسب هستند
استیل فلزی است که دارای قیمت خوب و مناسب است و برای همین زیورآلات استیل نیز دارای قیمت مناسب می باشند.
3- استحکام و مقاومت بالای استیل
استیل دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد و همین امر باعث می شود که حلقه و زنجیرهایی زیبا بتوان از آن ایجاد کرد که مقاومت خوبی دارد و برای استفاده روزانه مناسب باشد.
یکی از دلایلی که در زیورآلات مردانه فلز استیل زیاد استفاده می شود به همین قدرت و استحکام بالای استیل بر می گردد.
در نهایت باید این نکته را یادآور شد که استیل به علت استحکام بالایی که دارد نمی توان با آن زیورآلات ظریف با ریزه کاری ایجاد نمود و اکثر زیورآلات استیل دارای قالب مشخص و ثابت هستند.

خرید زیورآلات

بسیاری از افراد به علت زیبایی و جذابیت انواع زیورآلات تمایل به خرید آن دارند.
مساله ای که در خرید زیورآلات وجود دارد این است که ممکن بعضی از افراد سودجو مقدار فلز به کار رفته در ساخت زیورآلات را دستکاری کنند و یا این که از فلز با کیفیت استفاده نکنند. تشخیص این مورد برای افراد عادی واقعا سخت و دشوار می باشد . برای همین خرید انواع زیورآلات از مراکز معتبر و نمایندگی زیورآلات که سال هاست در این زمینه فعالیت می کنند اهمیت می یابد و تا حدودی می تواند خیال شما را بابت خرید زیورآلات دست ساز سنتی و... راحت کند.
یکی از انواع راه حل های مطمئنی هم که برای خرید محصولات زیورآلات وجود دارد مراجعه به فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان می باشد.
در این فروشگاه ها می توانید تنوع انواع زیورآلات را داشته باشید و با خیال راحت بابت اصل بودن زیورآلات موردنظرخود،خریداینترنتی زیورآلات خود را انجام دهید. همچنین قیمت زیورآلات در این فروشگاه ها نیز مناسب می باشد و خیال شما می تواند از این لحاظ نیز راحت باشد.

جمع بندی مطلب زیورآلات

در این مطلب ابتدا تاریخچه ای از زیورآلات را گفتیم. سپس در ادامه شما رابا انواع زیورآلاتی که وجود دارد و ساخته می شود آشنا کردیم.
امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگرتجربه ای در خرید و استفاده انواع زیورآلات دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه ی دوستان خود در میان بگذراید.
برای دانلود فایل pdf مطلب  زیورآلات بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0