سنگاب فیروزه کوب

نویسنده: نویسنده سوغات اصفهان دسته: صنایع دستی اصفهان تاریخ: 2019-10-14 دیدگاه: 0 بازدید: 58
در زمان حال هم این سنگاب ها در بعضی از مسجد ها و امامزاده های شهر اصفهان پیدا می شود و می توانید آن ها رو ببینید . این سنگاب هایی که در حال حاضر به جا مانده شده  بیشتر مربوط به دوران صفویه و دوران قاجار می باشد و همان طور که  خدمت شما گفته شد در مسجد ها و امامزاده ها وجود دارد .

سنگاب فیروزه کوب

دوستان و همراهان گرامی فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان در این مطلب می خواهیم شما را با سنگاب فیروزه کوب و روش ساخت سنگاب فیروزه کوبی آشنا کنیم.

فیروزه کوبی

قبلا از این که شما را با سنگاب فیروزه کوب و روش ساخت آن آشنا کنیم . ابتدا شما رو کمی با هنر فیروزه کوبی آشنا می کنیم.
فیروزه کوبی جزو صنایع دستی به حساب می آید. فیروزه کوبی جزو هنرهایی است که زیبایی خاص و دلنوازی دارد. برای همین در میان صنایع دستی طرفداران زیادی دارد.
هنر فیروزه کوبی در ایران ابتدا در مشهد ساخت آن شروع شد و رواج پیدا کرد. اما بعد ها این هنر به بقیه ی شهرهای ایران از جمله اصفهان رسید و فیروزه کوبی اصفهان در میان تمام شهرهای ایران شهرت دارد و فیروزه کوبی در اصفهان به صورت جدی تر دنبال می شود و هنرمندان متخصص و بنامی در شهر اصفهان در زمینه فیروزه کوبی فعالیت می کنند. شما عزیزان می توانید محصولات فیروزه کوبی اصفهان رو از فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان دیدن نمایید و با هنر هنرمندان اصفهان در این زمینه آشنا شوید.
هنر فیروزه کوبی بر روی زیور آلاتی مانند گردنبند، دستنبد، گوشواره یا ظروفی مانند لیوان،قندان، بشقاب،شکلات خوری،آینه ، سنگاب و... انجام می شود. در این مطلب به صورت اختصاصی شما را با سنگاب فیروزه کوب آشنا می کنیم و اطلاعاتی رو در خدمت شما همراهان عزیز فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان قرار می دهیم.

سنگاب

شاید برای شما واژه ی سنگاب نا آشنا باشد .برای همین در نظر گرفتیم ابتدا شما رو با خود سنگاب آشنا کنیم و سپس سنگاب فیروزه کوب و روش های ساخت سنگاب فیروزه کوبی رو برای شما توضیح دهیم .
سنگاب در اصل یک ظرف سنگی است که در زمان های بسیار قدیم سنگاب رو پر از آب می کردند . کاربرد این سنگاب که آن را پر از آب هم می کردند این بوده است که سنگاب رو در مساجد و امامزاده و این جور اماکن مذهبی و معمولا در جایی که می خواستند وضو بگیرند یا آبی بیاشامند قرار می دادند تا مردم از آن استفاده کنند. البته سنگاب های زمان قدیم رو معمولا بزرگ درست می کردند تا آب زیادی برای نوشیدن یا وضو گرفتن در دسترس مردم باشد.
در زمان حال هم این سنگاب ها در بعضی از مسجد ها و امامزاده های شهر اصفهان پیدا می شود و می توانید آن ها رو ببینید . این سنگاب هایی که در حال حاضر به جا مانده شده بیشتر مربوط به دوران صفویه و دوران قاجار می باشد و همان طور که خدمت شما گفته شد در مسجد ها و امامزاده ها وجود دارد . اگر شما همراهان عزیز فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان با خواندن این مطلب به دیدن سنگاب های قدیمی علاقه مند شدید می توانید به شهر اصفهان سفر کنید و این سنگاب ها رو از نزدیک ببینید . البته منظور ما این نبود که سنگ آب های قدیمی فقط در شهر اصفهان یافت می شود و در بقیه شهرها وجود ندارد ، اما اصفهان به علت قدمت تاریخی و فرهنگی که دارد آثار تاریخی زیادی دارد و این سنگاب ها هم در شهر اصفهان یافت می شود و وجود دارد و شما از نزدیک می توانید سنگاب ها رو ببینید . دیدن سنگاب های قدیمی شاید برای کسانی که به آثار قدیمی و تاریخی علاقمند هستند جذابیت بیشتر داشته باشد و آن ها رو بیشتر به سمت خود جذب کند . اما دیدن این سنگاب ها رو به همه ی شما همراهان عزیز فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان پیشنهاد می کنیم.

سنگاب

برای خرید فیروزه کوبی اصفهان اینجا کلیک کنید.

سنگاب فیروزه کوب

در قسمت های قبل در مورد هنر فیروزه کوبی برای شما همراهان عزیز فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان صحبت کردیم و با کاربردها ی آن آشنا شدید . همچنین در مورد خود سنگاب و این که چه کاربردی در زمان های قدیم داشته صحبت کردیم . یکی از موارد استفاده از سنگاب ، سنگاب فیروزه کوب می باشد . موقعی که هنر فیروزه کوبی بر روی سنگاب می نشیند زیبایی و جلای خاصی به آن می بخشد . برای همین هست که سنگاب فیروزه کوبی امروز طرفدارن خاص خودش رو دارد و کسانی که سر رشته ای از هنر و زیبایی داشته باشند مجذوب هنر فیروزه کوبی می شوند . که سنگاب فیروزه کوب یکی از هنر های زیبا و چشم نواز می باشد و در واقع سنگاب فیروزه کوبی تلفیق هنر و زیبایی می باشد.
در مورد قیمت سنگاب فیروزه کوب می توان گفت که عواملی مختلفی در تعیین قیمت سنگاب فیروزه کوب نقش دارند . یکی از عوامل قیمت سنگ فیروزه برای فیروزه کوبی و جنس و کیفیت فیروزه ای است که برای سنگ آب استفاده می شود . یکی دیگر از عوامل مهم دیگر هنرمندی است که با هنرمندی و ظرافت خاص خودش این فیروزه ها رو بر روی سنگاب مینشاند . هر چه هنرمند متبحرتر باشد و تجربه ی زیادتری داشته باشد می تواند فیروزه کوبی رو با ظرافت های ریز بر روی سنگاب بنشاند و سنگاب فیروزه کوبی زیباتری تولید کند که در نظر ببیننده ی آن چشم نوازی بیشتری داشته باشد . پس در کل می توان گفت جنس فیروزه ای که در ساخت سنگاب به کار می رود و متبحر بودن و با تجربه بودن هنرمندی که این فیروزه ها رو بر روی سنگاب مینشاند در قیمت سنگاب فیروزه کوبی نقش اساسی دارد .
در فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان میتوانید سنگاب های فیروزه کوب و کلا محصولات فیروزه کوبی با کیفیت رو که ساخته دست هنرمندان با تجربه و متبحر است مشاهده کنید و خیالتان از بابت کیفیت و اصل بودن راحت باشد .

سنگاب فیروزه کوب

روش ساخت سنگاب

در قسمت های قبل در مورد سنگاب و تاریخچه آن و فیروزه کوبی توضیحاتی داده شد. اما در این قسمت به طور اجمالی شما رو با روش ساخت سنگاب فیروزه کوبی آشنا می کنیم. در زمان های قدیم سنگاب از جنس سنگ بود و از سنگ ساخته میشد. اما در حال حاضر روش ساخت سنگاب تغییر پیدا کرده و برای این که هم حالت تزیینی و هم کاربردی پیدا کند از جنس مس ساخت می شود و سنگاب مسی در حال حاضر محبوبیت بیشتری دارد. مخصوصا سنگابی که فیروزه بر روی آن نشانده شده باشد که به سنگاب های فیروزه کوب مشهور هستند و فیروزه زیبایی و جلای خاصی به سنگاب می بخشد و به خاطر همین زیبایی طرفداران زیادی دارد.اگر به فیروزه کوبی و مراحل ساخت آن علاقمند هستید ، می توانید مطلب فیروزه کوبی رو که قبلا خدمت شما عزیزان ارائه کرده ایم مطالعه کنید.

جمع بندی کلی

در این مقاله شما همراهان عزیز سوغات اصفهان رو با سنگاب آشنا کردیم و تاریخچه آن رو برای شما بررسی کردیم و در ادامه فیروزه کوبی و سنگاب فیروزه کوبی رو توضیح دادیم و روش ساخت سنگاب فیروزه کوبی رو مختصر برای شما توضیح دادیمم و شما را با زیبایی های فیروزه کوبی مخصوصا سنگاب فیروزه کوبی آشنا کردیم . امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید و برای شما مفید بوده . لطفا نظرات خود رو در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید و اگر اطلاعات بیشتری دارید لطفا با بقیه هم در اشتراک بگذارید تا همگی استفاده کنیم. درپایان بازهم تاکیدمی کنم که شما عزیران می توانیدسنگاب فیروزه کوب و محصولات فیروزه کوب رو از فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان تهیه کنید و آن را به خودتان و یا عزیزانی که دوست دارید هدیه بدهید .

دیدگاه خود را بنویسید

بالا