شیرینی برنجی

نویسنده: نویسنده سوغات اصفهان دسته: سوغات کرمانشاه تاریخ: 2020-03-14 دیدگاه: 0 بازدید: 41
شیرینی برنجی یا نان برنجی یکی از شیرینی های اصیل ایرانی  می باشد که دارای طعم و عطر بی نظیری می باشد .در این مطلب شما را به طور کامل با شیرینی برنجی از جمله تاریخچه وقدمت ، مواد اولیه ،طرز تهیه شیرینی برنجی و... آشنا می کنیم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
شیرینی برنجی یا نان برنجی یکی از شیرینی های اصیل ایرانی می باشد که دارای طعم و عطر بی نظیری می باشد .در این مطلب شما را به طور کامل با شیرینی برنجی از جمله تاریخچه وقدمت ، مواد اولیه ،طرز تهیه شیرینی برنجی و... آشنا می کنیم. پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آشنایی با شیرینی برنجی

شیرنی برنجی یک نوع شیرنی محلی است که در بعضی از شهرهای ایران تهیه و مصرف می شود . از معروف ترین شهرهای ایران که که شیرنی برنجی را درست می کنند می توان به شیرینی برنجی کرمانشاهی،شیرینی برنجی یزد،شیرینی برنجی قزوین و شیرینی برنجی شمالی اشاره نمود.
در میان همه ی شهرهایی که نام برده شده و شیرینی برنجی درآن تهیه می شود ، شیرینی برنجی کرمانشاه بیشتر از بقیه ی شهرهای ایران معروف است و حتی به ثبت ملی هم رسیده است.
خرید شیرینی برنجی کرمانشاه

برای خرید شیرینی برنجی برروی دکمه خرید کلیک کنید.

خرید شیرینی برنجی

تاریخچه شیرنی برنجی کرمانشاه

شاید برای شما این سئوال پیش بیاید که از چه زمانی شیرینی برنجی درست می شده است و چرا شیرینی برنجی کرمانشاهی بیشتر از بقیه ی شهرهای ایران معروف است؟
قدمت و تاریخچه شیرنی برنجی در ایران به حدود 150 سال قبل و زمان حکومت قاجارها در کشور ایران بر می گردد . از آن زمان تولید شیرینی برنجی در ایران و در شهر کرمانشاه آغاز شده و کم کم  بقیه شهرها از جمله یزد و قزوین هم شیرینی برنجی را تولید و مصرف نمودند.
از معروف کسانی که در آن زمان در تهیه شیرینی نان برنجی کرمانشاه و گسترش آن نقش داشتند می توان به حاج امیر جعفری،حاج رضا شکر ریز،حاج عبدالله زاده و حاج مسعود مطهری اشاره نمود.
شیرینی برنجی کرمانشاه
اما این که چه شد که شیرینی برنجی در کرمانشاه تولید شد و به عنوان سوغات کرمانشاه هم مورد استقبال مردم قرار گرفت به موقعیت جغرافیایی کرمانشاه بر می گشت.
شهر کرمانشاه در آن زمان در مسیر جاده ابریشم و همین طور در مسیر کربلا قرار داشت. مسافرانی که در این مسیر رفت و آمد می کردند همواره به دنبال ماده ای بودند که هم ارزش غذایی بالا داشته باشد و از همه مهم تر ماندگاری خوبی داشته باشد . چون مسیر رفت و آمد طولانی بود این گزینه برای آن ها حائز اهمیت بوده است.به همین دلیل مردم خطه کرمانشاه سعی خود را کردند که بتوانند شیرینی ای را درست کنند که این نیاز زائران را برطرف کنند و کم کم توانستند شیرینی برنجی را درست کنند.
شیرینی برنجی هم اکنون یک از سوغاتی های اصلی کرمانشاه است که به علت طعم خوشمزه و دلپذیری که دارد توانسته مورد استقبال مردم قرار بگیرد. البته شیرینی برنجی تنها شیرینی ای نیست که سوغات کرمانشاه باشد. از دیگری خوراکی های کرمانشاه می توان به نان خرمایی،کاک،نان روغنی و نان شکری اشاره نمود.
شیرینی برنجی کرمانشاه یا نان برنجی کرمانشاه و .. را مردم این شهرها معمولا در مناسبت ها و دور همی ها و در ایامی مانند عید ، شیرینی برنجی عید نوروز را درست می کنند و خوردن شیرینی برنجی همراه با چای خوش عطر می تواند لذت خاصی را برای شما فراهم کندو از خوردن آن در کنار عزیزانتان می توانید لذت ببرید.

مواد تشکیل دهنده شیرینی برنجی

شاید این سئوال برای شما پیش بیاید شیرینی برنجی با این طعم بی نظیر از چه موادی تشکیل شده است . اصلی ترین موادی که در تهیه شیرینی برنجی مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از :
روغن،آرد برنج،پودرقند،زرده تخم مرغ،هل و گلاب
شیرینی برنجی را معمولا یا به صورت ساده درست می کنند و یا به صورت زعفرانی و یک نکته هم این که تفاوتی که شیرینی برنجی کرمانشاهی با بقیه شهرها دارد استفاده از روغن کرمانشاهی مخصوص در تهیه شیرینی برنجی است و این یکی از دلایلی است که باعث شده است شیرینی برنجی کرمانشاه دارای طعم بسیار بی نظیری بشود.

طرز تهیه شیرینی برنجی در مایکروفر

در این قسمت برای آشنایی شما طرز تهیه شیرینی برنجی رابه طور مختصر توضیح می دهیم و در مطالبی دیگر به طور کامل طرز تهیه شیرینی برنجی با پیمانه،شیرینی برنجی بدون فر و... را توضیح می دهیم ونکات پخت شیرینی برنجی را خدمت شما بیان می کنیم تا با فوت و فن شیرینی برنجی خانگی آشنا بشوید.
برای تهیه شیرینی برنجی ابتدا پودرقند و روغن را با هم مخلوط می کنند و سپس زرده های تخم مرغ را اضافه می کنند و با هم مخلوط می کنند و هم میزنند.
سپس هل را داخل آرد میریزند و بقیه مواد را اضافه می کنند .گلاب و زعفران را هم همین طور اضافه می کنند و خمیری که درست شده است را خوب ورز می دهند تا یکدست شود و بعد خمیر را یک روز داخل یخچال برای استراحت می گذارند.
بعد از یک روز داخل کف سینی ،کاغذ روغنی می گذارند و به اندازه ی گردو خمیر را بر میدارند و گرد می کنند و بقیه مواد را به فاصله هم درون سینی فر می گذارند و بعد سینی را داخل فر میذارند که حدود 15 دقیقه بعد معمولا شیرینی برنجی آماده می شود.
طرز تهیه شیرینی برنجی
البته شیرینی برنجی را در رنگ ها و طعم های مختلف هم می توان تهیه نمود برای مثال قسمتی از خمیر نان برنجی را به صورت ساده ، قسمتی از خمیرها را پودر کاکائو و قسمت دیگری از خمیرها را می توان زعفران اضافه نمود و به این ترتیب حداقل می توان 3 رنگ داشت و از خوردن هر کدام از طعم و رنگ های شیرینی برنجی مطابق با سلیقه ی خودتان لذت کامل ببرید.
شیرینی برنجی سه رنگ

شیرینی برنجی خوب از کجا بخریم؟

در قسمت های قبل شما را با شیرینی برنجی آشنا کردم و مواد اولیه و طرز تهیه شیرینی برنجی را به طور مختصر گفتیم. با توجه به طعم بی نظیر شیرینی برنجی و همین طور مواد مغذی که در تهیه شیرینی برنجی استفاده می شود شاید خیلی از شما علاقمند به تهیه شیرینی برنجی داشته باشید.
شیرینی برنجی را می توانید از مراکز معتبر شیرینی فروشی از شهر خود تهیه کنید و مصرف کنید .اما این امکان برای همه فراهم نیست که شیرینی برنجی در شهر آن ها فروخته شود و تهیه بکنند یا این که از کیفیت و ماندگاری شیرینی برنجی که در شهرشان به فروش می رسند مطمئن نیستند.
پیشنهاد ما به شما این است که شیرنی برنجی را از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات اصفهان که سال هاست در این زمینه فعالیت می کنند تهیه کنید .
در این فروشگاه می توانید شیرینی برنجی انواع شهرها مانند شیرینی برنجی کرمانشاهی،شیرینی برنجی یزد و... را داشته باشید.علاوه بر این شیرینی برنجی که در این فروشگاه ها به فروش می رسد از برندهای معتبر مانند شیرینی برنجی حاج نصرالله نوری و.. می باشد و خیال شما می تواند بایت کیفیت شیرینی برنجی راحت باشد.
نان برنجی کرمانشاه حاج نصرالله نوری
همچنین می توانید انواع دیگر شیرینی جات کرمانشاه مانند کاک ، نان خرمایی و... را هم به عنوان سوغات کرمانشاه تهیه کنید و یا این که شیرینی جات بقیه شهرها مانند گز،پولکی،پشمک،قطاب،باقلوا،کلمپه و... را تهیه کنید. پس علاوه برکیفیت و قیمت مناسب می توانید تنوع انواع شیرینی جات را داشته باشید و هر کدام از سوغات ایران را که دوست داشته باشید تهیه کنید.

جمع بندی مطلب شیرینی برنجی

در این مطلب شما را به طور کامل با شیرینی یا نان برنجی از جمله تاریخچه و قدمت ، مواد اولیه ، طرز تهیه ، نحوه ی خرید و... آشنا کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای در مصرف شیرینی برنجی دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه ی دوستان خود در میان بگذارید.
برای داشتن مطلب " شیرینی برنجی " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

دیدگاه خود را بنویسید

بالا