شاخه‌ها

نماد اعتماد الکترونیکی

طبع نبات از نظر طب سنتی

در این مطلب طبع نبات از نظر طب سنتی و این که طبع نبات سرد است یا گرم را بررسی می کنیم ، رابطه نبات و لاغری و خواص نبات در درمان سرماخوردگی را توضیح می دهیم ، از خواص درمانی نبات سوخته می گویم و در انتها راهنمایی هایی را برای خرید نبات با کیفیت برای شما ارائه می دهیم. پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.
در این مطلب طبع نبات از نظر طب سنتی و این که طبع نبات سرد است یا گرم را بررسی می کنیم ، رابطه نبات و لاغری و خواص نبات در درمان سرماخوردگی را توضیح می دهیم ، از خواص درمانی نبات سوخته می گویم و در انتها راهنمایی هایی را برای خرید نبات با کیفیت برای شما ارائه می دهیم. پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

آشنایی با نبات

قبل از این که طبع نبات از نظر طب سنتی را بررسی کنیم ابتدا بهتر دیدیم شما رابا خود نبات آشنا کنیم .
خرید نبات اصفهان

برای خرید محصولات نبات اصفهان برروی دکمه خرید کلیک کنید.

خرید محصولات نبات اصفهان

واژه ی نبات به معنی گیاه می باشد.نبات جزو دسته قند می باشد و در حقیقت نوعی از قند است که برای بدست آوردن آن از نیشکر استفاده می شود.ساده ترین نحوه ی تشکیل نبات به این صورت می باشد که ابتدا آب جوشی را تهیه می کنند و سپس شکر را در آن حل می کنند. مقدار شکری را که در آب جوش می ریزند به صورتی است که محلول فوق اشباع درست می شود.سپس نخی را تهیه می کنند و در آب به صورت آویزان قرار می دهند و مدتی را صبر می کنند تا خنک بشود و بلور نبات تشکیل بشود.
در مورد تاریخ به وجود آمدن نبات منبع موثقی وجود ندارد و نمی توان تاریخ دقیقی را پیدا کرد و مساله ای هست که هم اکنون نیز ناشناخته مانده است. اما نبات را از زمان های قدیم مردم ایران و مردم شبه قاره ی هند بیش تر از بقیه نقاط مصرف می کردند.

طبع نبات از نظر طب سنتی

در این قسمت می خواهیم طبع نبات از نظر طب سنتی را بررسی کنیم و ببینیم که آیا طبع نبات سرد است یا گرم و این مساله چه مزایایی را می تواند برای شما داشته باد.
طبع نبات از نظر طب سنتی گرم می باشد و گرمی نبات باعث شده است کسانی که دارای سرد مزاجی هستند مصرف نبات برای آن ها مفید باشد. گرمی نبات باعث شده است که نبات دارای خواص بسیار زیادی باشد که در قسمت های بعد مهم ترین آن ها را توضیح می دهیم.

طرز تهیه نبات داغ برای سردی

طرز تهیه نبات داغ برای سردی
تهیه نبات داغ برای سردی بسیار راحت می باشد. فقط کافی است نباتی را تهیه کنید و سپس آب را روی گاز بگذارید تا جوش بیاید. سپس نبات را داخل آب جوش بریزید و هم بزنید تا خوب حل بشود و به این ترتیب نبات داغ آماده است و شما می توانید نبات داغ را درلیوانی بریزید و میل کنید . همان طور که قبلا هم گفته شد مصرف نبات داغ یکی از بهترین گزینه های پیش رو برای افرادی با طبع سرد می باشد که مصرف آن مخصوصا در روز های سرد زمستان می تواند بسیار مفید باشد.
حال که با طبع نبات از نظرطب سنتی و طرز تهیه نبات داغ برای سردی آشنا شدید در قسمت بعد مهم ترین خواص نبات را برای شما بررسی می کنیم.

خواص نبات

1- یکی از خواص نبات در سرماخوردگی می باشد . نبات به علت طبع گرمی که دارد می تواند گلو را را نرم کند و باعث شود خلط موجود در سینه سریع تر خارج شود و سرفه را تا حد قابل قبولی کاهش دهد.
2- بعض از افراد بنا به دلایلی دچار تکر ادرار در طول روز می باشند که برای رفع این مورد می توان از نبات داغ استفاده نمود و نبات داغ تا حدود زیادی می تواند جلوی تکرر ادرار را بگیرد.
3- برای کسانی که دچار آسم و تنگی نفس می باشند مصرف نبات داغ برای آن ها می تواند مفیدباشد. مصرف نبات داغ می تواند تنگی نفس را تا حدود زیاد کاهش دهد و آسم را درمان کند.
4- برای کسانی که دچار خستگی های جسمی و فکری ناشی از کار روزانه و یا موارد مشابه می باشند مصرف نبات مخصوصا به صورت چای نبات می تواند خستگی بدن و ذهن را تا حدود زیادی کاهش دهد و آرامش و نشاط را به همراه داشته باشد.
5- با افزایش سن افراد سالخورده معمولا دچار کم حواسی می شوند . مصرف آب جوش نبات برای این افراد می تواند مقدار حواس پرتی را تا حدودی کاهش دهد و از این جهت برای آن ها مفید باشد.
6- در کشور ما تصادفات جاده ای به علت خستگی مخصوصا در شب زیاد است و تعداد زیادی از هموطنانمان به علت خستگی موقع رانندگی دچار تصادف شده اند و جان خود را از دست داده اند . مصرف نبات به صورت چای نبات تا حدود زیادی می تواند خستگی را  هنگام رانندگی دور کند و فرد را سر حال کند. پس اگر شما هنگام رانندگی مخصوصا در شب دچار خواب آلودگی می شوید مصرف آب جوش نبات یا چای نبات را در دستور کار خود قرار دهید و همیشه نبات همراه خود داشته باشید.
7- یکی از خواص نبات برای کسانی است که دچار درد معده شده اند. مصرف نبات می تواند درد معده را کاهش و تسکین بدهد.
8- بسیاری از افراد از دیر هضم شدن غذای خود گلایه می کنند و دنبال راه حلی برای رفع این موضوع هستند .یکی از بهترین راه حل ها استفاده از نبات داغ یا چای نبات می باشد.
9- بعض از افراد موقعی که می خوابند آب دهانشان جاری می شود و همین مساله آن ها را اذیت می کند. برای رفع این مورد می توانند قبل از خواب از نبات داغ استفاده کنند.

خواص درمانی نبات سوخته

درقسمت های قبل طبع نبات از نظر طب سنتی را بررسی کردیم و از خواص نبات گفتیم. در این قسمت می خواهیم خواص درمانی نبات سوخته را بری شما توضیح دهیم .الان سئوالی که در ذهن شما شکل گرفته این هست که نبات سوخته برای چی خوبه ؟
خواص درمانی نبات سوخته
نبات سوخته از سوزاندن نبات به دست می آید. موقعی که نبات سوزانده می شود رنگ آن قهوه ای مایل به سیاه می شود و مزه ای بین شیرینی و تلخی دارد . مهم ترین خواص درمانی نبات سوخته دردرمان اسهال کودکان می باشد. برای کودکانی که دچار اسهال شده اند یکی از بهترین گزینه ها این است که نبات را بسوزانند و به خورد آ ن ها بدهند تا جلوی اسهال آ ن ها گرفته شود.

آیا نبات چاق کننده است ؟

خیلی به دنبال رابطه بین نبات و لاغری یا چاقی هستند.طبق تحقیقات انجام شده نبات نه تنها شما را چاق نمی کند بلکه می تواند لاغری شما را در پی داشته باشد . علت آن هم این است که نبات به صورت سریع جذب بدن می شود و سوخت و ساز بدن را بالا می برد.
آیا نبات چاق کننده است ؟
نبات مانند هر چیز دیگری اگر زیاد مصرف شود نه تنها مفید نیست بلکه می تواند برای شما مضر باشد و عوارض بدی را مانند افزایش قند خون را برای شما در پی داشته باشد. پس اگر شما می خواهید از خواص نبات بهره مند شوید بهتر است آن را به میزان معمول مصرف کیند و از مصرف بی مورد و زیاد نبات جدا خودداری فرمایید . هر چند در آینده مطالبی را در مورد مضرات نبات در طب سنتی مانند مضرات نبات سفید را برای شما منتشر خواهیم کرد.

خرید نبات

برای خرید نبات حتما به فروشگاه های معتبر فروش نبات بروید و از برندهای معتبر نبات خود را تهیه کنید . در بسیاری از کارگا ه ها از مواد رنگی برای رنگ دادن به نبات استفاده می شود که متاسفانه بعضی از این مواد عامل ایجاد سرطان هستند. پس خیلی مهم است که خرید نبات خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید . اگر خرید نبات مطمئن برای شما دشوار است بهترین راه حل برای شما می تواند خرید اینترنتی نبات از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات اصفهان باشد. در این فروشگاه ها می توانید با خیال راحت خرید اینترنتی نبات خود را از برندهای معتبر مانند نبات مظفری،نبات آنتیک و... با تنوع بالای محصولات انجام دهید. در ضمن قیمت نبات اصفهان که جزو سوغاتی های اصفهان هم است در این فروشگاه ها مناسب می باشد.

جمع بندی مطلب طبع نبات از نظر طب سنتی

در این مطلب شما را با نبات آشنا کردیم .طبع نبات از نظر طب سنتی و خواصی که نبات می تواند برای شما داشته باشد را توضیح دادیم و در انتها راهنمایی هایی را بری خرید نبات اصفهان برای شما بیان کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه و نظری در مصرف نبات دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه دوستان خود در میان بگذارید.
برای دانلود مطلب " طبع نبات از نظر طب اسلامی " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه محصولات 0