طرح سفره قلمکار

نویسنده: نویسنده سوغات اصفهان دسته: صنایع دستی اصفهان تاریخ: 2019-11-02 دیدگاه: 0 بازدید: 36
از برند های معروفی که در تولیدی سفره قلمکار اصفهان نقش دارند می توان از سفره قلمکار عطریان، سفره قلمکار زابلیان و سفره قلمکار صدری نام برد و این سه برند در پخش سفره قلمکارنقش عمده ای دارند وفروش عمده پارچه قلمکار اصفهان بیشتر از این سه برند می باشد .

دوستان و همراهان عزیز در این مطلب از وبلاگ فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان می خواهیم شماره را با سفره قلمکار و طرح های سفره قلمکار آشنا کنیم.

قلمکاری

قبل از این که شما را با سفره قلمکاری و طرح های آن آشنا کنیم ، ابتدا شما رو با قلمکاری آشنا می کنیم . به قلمکاری چیت سازی هم می گویند . به هنر چاپ کردن یا نقش زدن بر روی پارچه قلمکاری می گویند. هنر قلمکاری جزو صنایع دستی به حساب می آید و به علت زیبایی خاصی که معمولا در طرح های آن وجود دارد توجه اغلب افراد رو به خود جلب می کند. اگر شما هم دوست دارید فضای خانه خود را زیبا کنید و زیبایی رو به خانه خود بیاورید می توانید از پارچه قلمکار استفاده کنید.

تاریخچه قلمکاری

تاریخچه قلمکاری به قرن 4 و 5 میلاد ی و دوره غزنویان بر می گردد .  هنر قلمکاری در زمان صفویه پیشرفت زیادی کردو تا اواسط قاجار به طور گسترده ای رواج پیدا کرد و گسترش یافت . در آن زمان بیشتر لباس های زنان و مردان از نوع پارچه قلمکاری بود که طرح و نقش های خاصی بر روی این پارچه ها زده میشد که به دلگه معروف بودند.

سفره قلمکار گرد

برای خرید سفره قلمکار اصفهان اینجا کلیک کنید.

خریدسفره قلمکار اصفهان

کاربرد قلمکاری

اگر بخواهیم به کاربرد قلمکاری از زمان قدیم تا به امروز اشاره کنیم ، در اکثر دوران ها از این پارچه ها جهت تولید پوشاک، پرده ،سفره ، سجاده و یا در بعضی از مجالس عزاداری برای تزیین استفاده میشد. در زمان حاضر قلمکاری بیشتر در تولید سفره قلمکار اعم از سفره قلمکار گرد(سفره قلمکار دایره ای) ، سفره قلمکار مستطیل،سفره قلمکارمربع و... استفاده می شود که در این بین سفره قلمکار دایره ای یا همان سفره قلمکار گرد خواهان بیشتری نسبت به بقیه طرح ها دارد و مردم سفره قلمکار گرد رو بیشتر از بقیه سفره قلمکارها می پسندند. همچنین سفره قلمکار طرح سیاه قلم در حال حاضر خواهان زیادی پیدا کرده است .

چطور پارچه قلمکار تولید می شود؟

حال که با هنر قلمکاری و کاربرد هنر قلمکاری آشنا شدیم در این قسمت شما رو با مراحل تولید پارچه قلمکار آشنا می کنیم .

ساده ترین روش برای تولید پارچه قلمکار چاپ سنتی می باشد که در ادامه برای شما توضیح می دهیم.
در این روش برای چاپ کردن طرح و نقوش ازقالب یا شابلون استفاده می شود. در مورد شابلون باید خدمت شما عرض کنیم که یک وسیله است که جنس مقاومی دارد و نقش ها در آن به صورت مشبک بریده می شود.
در روش سنتی رنگ ها به وسیله ی قالب یا شابلون به صورت مستقیم روی پارچه منتقل می شود . روش سنتی آسان ترین روش برای تولید پارچه های قلمکار به حساب می آید.

نمونه سفره قلمکار

چگونه سفره قلمکار رو بشوریم و نگهداری کنیم؟

سئوالی که شاید برای استفاده از محصولات قلمکار مخصوصا سفره قلمکار به وجود می آید این است که چطور باید سفره قلمکار رو بشوریم و نگهداری کنیم که آسیبی به آن نرسد .

برای جواب شما عزیزان باید عرض کنیم که نحوه شستن سفره قلمکار بستگی زیادی به نوع ، جنس و کیفیت پارچه ای دارد که در سفره قلمکار استفاده می شود .
جنس برخی از پارچه های قلمکار از نوع پنبه و ابریشم است و بعضی دیگر جنس های مصنوعی و یا شیمیایی دارند.
اگر سفره قلمکاری که استفاده می کنید جنس آن از پنبه و ابریشم است نباید نگرانی بابت شست و شوی سفره قلمکار داشته باشید .
اگر سفره قلمکار شما جنس پارچه آن معمولی باشد این امکان وجود دارد که در حین فرآیند شستشومقداری از رنگ سفره قلمکار پخش بشود یا کلا از بین برود.
به غیر از جنس پارچه که در فرآیند شستشوی سفره قلمکار تاثیر دارد، نوع رنگی هم که استفاده می شود تاثیر دارد . اگر در فرآیند تولید سفره قلمکار اعم از سفره قلمکارگرد، سفره قلمکاردایره ای ، سفره قلمکارمستطیلی و... از رنگ های طبیعی طبق اصول خودش استفاده شده باشد ، این رنگ ها تثبیت می شود و مشکلی در فرآیند شستن سفره قلمکار برای شما به وجود نمی آید .
پس تا به این جا از اهمیت جنس پارچه و رنگ در فرآیند شست و شوی سفره قلمکار آشنا شدیم .
حالا موقعی که می خواهیم از شوینده مورد نظرمان برای شست و شوی سفره قلمکارمان استفاده کنیم ، یک مقدار از مواد شوینده رو در قسمتی از پارچه که در دید مسقیم قرار ندارد بریزید . معمولا گوشه های سفره در دید مستقیم نیستند و مناسب تر هست .اگر دیدید که پارچه به مواد شوینده ای که استفاده کردید واکنشی نشان نداد می توانید از این شوینده برای تمیز کردن کل سفره قلمکارتان استفاده کنید.
نکته ای که در استفاده از شوینده وجود دارد این است که نباید از شویند ه های قوی برای پاک کردن سفره های قلمکارتان استفاده کنید . استفاده از صابون های معمولی وملایم یا استفاده از مایع ظرفشویی برای شستن سفره قلمکار کفایت می کند .
نکته ی بعدی در شستن سفره قلمکار، آبی است که استفاده می شود . برای شستن سفره قلمکار از آب سردی که دمای زیر 30 درجه دارد استفاده کنید . استفاده از آب گرم برای شست و شوی سفره قلمکاری می تواند به ساختار پارچه یا طرح و نقشی که در سفره قلمکار استفاده شده است آسیب بزند.

سفره قلمکاری شده

نکات بعد از شست وشوی سفره قلمکار

بعد از این که سفره قلمکار خود رو با رعایت نکاتی که خدمتتون عرض کردیم شستید، سفره قلمکار رو بر روی سطحی که صاف و تمیز است پهن کنید.

سفره قلمکار نباید مدت زمان زیادی زیر نور خورشید قرا بگیرد. برای این که نقش ها و نگارهایی که در سفره قلمکار ایجاد شده از بین نرود بهتر است سفره قلمکار رو از پشت در مقابل نور خورشید قرار دهید تا به مرور خشک شود . در این صورت هم به نقش و نگارهایی که در سفره قلمکار به کار رفته آسیب نمی رسد و هم سفره قلمکار شما چروک نمی شود و به راحتی بعد از خشک شدن سفره قلمکار شما قابل استفاد است .

قیمت سفره قلمکاری اصفهان چقدر است ؟

در مورد قیمت سفره قلمکاراصفهان و کلا قیمت پارچه قلمکار اصفهان باید عرض کنیم که این مورد بستگی زیادی به جنس و رنگ به کار رفته و برندی هست که سفره قلمکار رو اعم از سفره قلمکار گرد یا دایره ای و ... تولید کرده است .

چه برندهایی سفره قلمکار خوب تولید می کنند؟

از برند های معروفی که در تولیدی سفره قلمکار اصفهان نقش دارند می توان از سفره قلمکار عطریان، سفره قلمکار زابلیان و سفره قلمکار صدری نام برد و این سه برند در پخش سفره قلمکارنقش عمده ای دارند وفروش عمده پارچه قلمکار اصفهان بیشتر از این سه برند می باشد و نسبت به بقیه برندها ،سفره قلمکارهای با کیفیت تری تولید می کنند و فروش پارچه قلمکار در تهران و بقیه شهرها از برندهای عطریان، زابلی و صدری زیاد هست . شما عزیزان هم می توانید سفره قلمکار عمده و تکی را از برند های عطریان،زابلی وصدری و بقیه برندهای معتبر از فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان خریداری کنید . 

جمع بندی مطلب طرح سفره قلمکار

در این مطلب از وبلاگ فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان شما عزیزان را با هنر قلمکاری آشنا کردیم و کاربرد آن را بررسی کردیم و طریقه تولید طرح و سفره قلمکار را بررسی کردیم . نحوه شستن و نکاتی که مربوط به آن است رو بررسی کردیم و در انتها قیمت سفره قلمکار و برندهایی معتبری که در این زمینه فعالیت می کنند معرفی کردیم . امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر نظری دارید می توانید در قسمت نظرات با بقیه دوستان خود در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

بالا