طرز تهیه شیرینی برنجی

نویسنده: نویسنده سوغات اصفهان دسته: سوغات کرمانشاه تاریخ: 2020-03-16 دیدگاه: 0 بازدید: 58
شیرینی برنجی یا نان برنجی یکی از انواع شیرینی جات خوشمزه می باشد که در این مطلب طرز تهیه شیرینی برنجی و نکات پخت شیرینی برنجی را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید با طرز تهیه شیرینی برنجی در مایکروفر به طور کامل آشنا بشوید. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
شیرینی برنجی یا نان برنجی یکی از انواع شیرینی جات خوشمزه می باشد که در این مطلب طرز تهیه شیرینی برنجی و نکات پخت شیرینی برنجی را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید با طرز تهیه شیرینی برنجی در مایکروفر به طور کامل آشنا بشوید. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شیرینی برنجی چگونه به وجود آمد؟

قبل از این که طرز تهیه شیرینی برنجی کرمانشاهی را توضیح دهیم ابتدا شما را کمی با تاریخچه شیرینی برنجی آشنا می کنیم. شاید برای خیلی از شما ها جالب باشد بدانید شیرینی برنجی چگونه به وجود آمد؟
کرمانشاه در زمان های قدیم یکی از شهرهای ایران بود که در مسیر شهر کربلا و جاده ابریشم قرار داشت.برای همین مسافران و زائران زیادی به این شهر مراجعه می کردند و رفت و آمد در این شهر زیاد بود.
به دلیل فاصله زیاد کرمانشاه تا کربلا مساله ای که همیشه برای زائران سئوال بود این بود که دنبال یک ماده ی غذایی با ارزش غذایی بالا و از همه مهم ترماندگاری طولانی بودند تا بتوانند در طول مسیر حرکت استفاده کنند .
خرید شیرینی برنجی کرمانشاهی

برای خرید شیرینی برنجی برروی دکمه خرید کلیک کنید.

خرید شیرینی برنجی

مردم خطه کرمانشاه برای رفع این مشکل بالاخره توانستند در حدود 150 سال قبل و در زمان حکومت قاجارها در ایران شیرینی برنجی یا همان نان برنجی را ابداع کنند که هم به دلیل استفاده از مواد مغذی ارزش غذایی بالا داشت و هم ماندگاری بالایی داشت و نیاز مسافران و زائران را کاملا برطرف می کرد و به این ترتیب شیرینی برنجی به وجود آمد.
شیرینی برنجی را مردم کرمانشاه درآن زمان بیشتر در هنگام عید مصرف می کردند اما امرزوه علاوه بر عید در مراسمات، مهمانی ها و دورهمی شیرینی برنجی توسط مردم مصرف می شود و مسافرانی هم که به کرمانشاه می آیند شیرینی برنجی یا نان برنجی را به عنوان یکی از سوغاتی های کرمانشاه با خود می برند.برای آشنایی بیشتر با شیرینی برنجی می توانید از مطلب " شیرینی برنجی " که قبلا منتشر کرده ایم بازید کنید.
شیرینی برنجی کرمانشاه

شیرینی برنجی در کدام شهرها تولید می شود؟

شیرینی برنجی ابتدا در کرمانشاه به وجود آمد در طول سالیان بعد شهرهای دیگر ایران و حتی بعضی کشورهای عربی هم شیرینی برنجی را یادگرفتند و با کمی تفاوت درست می کردند. از مهم ترین مناطق ایران که علاوه بر کرمانشاه شیرینی برنجی درآن تهیه می شود می توان به قزوین،شمال،یزد و شیراز اشاره نمود. دراین مطلب طرز تهیه شیرینی برنجی کرمانشاهی را توضیح می دهیم .
در آینده آموزش طرز تهیه شیرینی برنجی شمالی ،طرز تهیه شیرینی برنجی شیرازی،طرز تهیه نان برنجی عربی وطرز تهیه شیرینی برنجی قزوین را به طور کامل توضیح می دهیم.

طرز تهیه شیرینی برنجی

در این قسمت طرز تهیه شیرینی برنجی کرمانشاهی را که مخصوصا درایام عید نیز پرطرفدار است آموزش می دهیم.یک نکته را که باید یاد آوری کنیم این است که ما در این مطلب طرز تهیه شیرینی برنجی با فر را در خدمت شما توضیح می دهیم .شیرینی برنجی را بدون فر و یا با پیمانه هم می توان درست کرد که در مطالبی دیگر طرز تهیه طرز تهیه شیرینی برنجی بدون فر و طرز تهیه شیرینی برنجی با پیمانه را توضیح می دهیم.

مواد اولیه شیرینی برنجی

مواد اولیه که برای تهیه شیرینی برنجی خدمت شما گفته می شود برای تهیه حدود 1 کیلو گرم شیرینی برنجی و برای 8 نفرمناسب می باشد و به نسبت افرادی که قصد تهیه شیرینی برنجی را دارید می توانید مواد را کم و یا زیاد کنید.
گلاب : ¼ پیمانه
پودر قند :50 گرم
آرد برنج : 260 گرم
پودر هل : ½ قاشق چای خوری
روغن : 160 گرم
زرده تخم مرغ : 2 عدد
نمک : به میزان لازم
تخم خرفه : به میزان لازم
زعفران : 1 قاشق سوپ خوری
به جای روغن معمولی از روغن کرماشاهی هم می توانید استفاده کنید که بسیار شیرینی برنجی شما را خوشمزه تر می کند.

طرز تهیه شیرینی برنجی عید

1- ابتدا پودر قند تهیه شده را به همراه روغن با هم خوب بهم بزنید تا بافت روغن کمی نرم تر بشود. در ادامه زرده های تخم را یکی یکی به روغن اضافه کنید و با استفاده از همزن خوب به هم زنید طوری که مواد به صورت کامل با هم مخلوط بشوند. توجه کنید که هنگامی که مواد خوب با همزن مخلوط شدند،رو غن هایی را هم که به تیغه همزن چسبیده است را حتما جدا کنید و به بقیه ی مواد اضافه بکنید تا نسبت ترکیب مواد که برای تهیه شیرینی برنجی در نظر گرفته شده است بهم نریزد.
2- پس از این که روغن و زرده تخم مرغ به صورت کامل با هم مخلوط شد در ادامه نمک و هل را در آرد برنجی که از قبل تهیه کرده اید بریزید و چند مرتبه مواد آردی را الک کنید و سپس آن را به موادی که در مرحله ی قبل تهیه کردید اضافه کنید.
3- در این مرحله گلاب و زعفران را به مواد خود اضافه کنید و خوب با هم مخلوط بکنید و سپس خمیر شیرینی برنجی را با استفاده از نوک انگشتان به خوبی ورز بدهید تا در نهایت خمیر شما کاملا یکدست و منسجم بشود. خمیری که آماده شده است را به مدت یک روز درون بیحچال منزل خود برای استراحت قرار بدهید.
4- بعد از خارج کردن خمیر شیرینی برنجی از یخچال ابتدا آن را به مدت یک ساعت بیرون قرا بدهید تا دمای خمیر با دمای محیط یکسان بشود . سپس به اندازه ی یک گردو از خمیرآماده شده بردارید و با کمک فشار انگشتان دست خود مقداری خمیر را ماساژ بدهید تا اگر هوایی درون آن است گرفته بشود . با قالب مخصوص شیرینی برنجی یا هر قالب دیگری که دارید می توانید خمیر را فرم دلخواه بدهید. مقداری تخم خرفه هم برای تزیین روی خمیر می توانید بریزید.بقیه مواد را هم به اندازه گردو یکی یکی آماده کنید.
5- در این مرحله خمیرهای شیرینی برنجی را با فاصله درون یک سینی فر بچینید .
طرز تهیه شیرینی برنجی در مایکروفر
سپس سینی فر را درون طبقه ی وسط دستگاه مایکروفر خود قرار بدهید و دما را روی 150 درجه سانتی گراد قرار بدهید و بگذراید به مدت 15دقیقه درون فر بماند.بعد از 15 دقیقه شیرینی برنجی شما آماده است و شما می توانید از خوردن یک شیرینی برنجی خوشمزه در کنار خانواده و عزیران خود لذت ببرید.
نکته ای که درانتها در طرز تهیه شیرینی برنجی باید یادآور بشویم این است که شیرینی برنجی را در رنگ ها دیگر هم می توان درست کرد. شیرینی برنجی معمولی به شکل سفید است که با اضافه کردن زعفران به مواد می توانید شیرینی برنجی زعفرانی وبه رنگ زرد داشته باشید و یا این که پودر کاکائو را به مواد خود اضافه کنید و شیرینی برنجی به رنگ قهوه ای داشته باشید. امیدواریم با طرز تهیه شیرینی برنجی به خوبی آشنا شده باشید و بتوانید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید.

شیرینی برنجی در رنگ های مختلف

خرید شیرینی برنجی

اگر امکان تهیه شیرینی برنجی یا وقت کافی برای تهیه شیرینی برنجی در منزل را ندارید می توانید شیرینی برنجی یا نان برنجی را از شیرینی فروشی های شهر خود تهیه کنید. فقط نکته ای که باید توجه کنید این است که حتما خرید شیرینی برنجی را از شیرینی فروشی های معتبر انجام دهید زیرا بعضی شیرینی فروشی ها و کارگاه ها از مواد با کیفیت استفاده نمیکنند و یا این که شیرینی آن ها مدت زمان زیادی است که تولید شده است و کیفیت خود را از دست داده است.حتی بعضی کارگاه ها از افزودنی های غیر مجاز به جای زعفران برای تهیه نان برنجی زعفرانی استفاده می کنند که ممکن است در آینده خطراتی مانند سرطان و بقیه بیماری ها را برای شما در پی داشته باشد.
اگر دسترسی به مراکز معتبر شیرینی فروشی ندارید و یا این که شیرینی برنجی در شهر شما تولید نمی شود بهترین گزینه برای شما خرید اینترنتی نان برنجی یا شیرینی برنجی از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان می باشد.
در این فروشگاه ها می توانید شیرینی برنجی تازه و با کیفیت از برندهای معتبر مانند نان برنجی حاج نصرالله نوری داشته باشید. علاوه بر این بقیه خوراکی های کرمانشاه را مانند نان خرمایی ، کاک و.. را که از سوغاتی های کرمانشاه هستند را نیز می توانید تهیه کنید.

جمع بندی مطلب طرز تهیه شیرینی برنجی

در این مطلب ابتدا شما را با شیرینی برنجی و تاریخچه آن آشنا کردیم ،سپس در ادامه طرز تهیه شیرینی برنجی را توضیح دادیم و در انتها هم راهنمایی هایی را برای خرید شیرینی برنجی خوب و با کیفیت ارائه دادیم . امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای در درست کردن شیرینی برنجی کرمانشاهی دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه دوستان خود در میان بگذراید.
برای داشتن مطلب " طرز تهیه شیرینی برنجی " به صورت psd بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

دیدگاه خود را بنویسید

بالا