طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله

نویسنده: نویسنده سوغات اصفهان دسته: سوغات یزد تاریخ: 2020-02-15 دیدگاه: 0 بازدید: 131
در این مطلب ابتدا شما را با پشمک و تاریخچه آن آشنا می کنیم . در ادامه طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله برای شما توضیح می دهیم . در انتها هم راه کار هایی را برای خرید پشمک با کیفیت برای شما ارائه داده ایم. پس با ما در ادامه در طرزتهیه پشمک مرحله به مرحله همراه باشید.
در این مطلب ابتدا شما را با پشمک و تاریخچه آن آشنا می کنیم . در ادامه طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله برای شما توضیح می دهیم . در انتها هم راه کار هایی را برای خرید پشمک با کیفیت برای شما ارائه داده ایم. پس با ما در ادامه مطلب طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله همراه باشید.

آشنایی با پشمک

پشمک یکی از انواع شیرینی جاتی می باشد که از شکر تهیه می شود.پشمک به علت طعم دلنشینی که دارد توانسته است توجه همه از جمله کودکان را به خود جلب کند و هم اکنون مصرف پشمک یکی از تنقلات مورد علاقه ی کودکان در اغلب نقاط جهان می باشد.
جالب است بدانید که پشمک توسط یک دندانپزشک به نام ویلیام موریسون و همکارانش به صورت اتفاقی کشف شد.
در اواخر دهه ی 1800 میلادی موریسون و همکارانش قصد داشتند تا دستگاه سانتریفیوژ را بسازند اما به جای آن دستگاهی را اختراع و کشف کردند که سود بسیار زیادی را برای آن ها ایجاد کرد.
خرید پشمک

برای خرید محصولات پشمک یزد برروی دکمه خرید کلیک کنید.

خرید محصولات پشمک یزد

آن ها در حال آزمایش بودند که به صورت اتفاقی به این نتیجه رسیدند دستگاهی که کشف کرده اند قند را می تواند به رشته های بسیار نازک تبدیل کند و طمعی هم که ایجاد می شد بسیار خوشمزه تر و دلپذیر تر از قندی بود که به صورت رایج مردم مصرف می کردند.
پس از کشف این اختراع تصمیم گرفتند تا آن را در نمایشگاه در معرض عموم مردم قرار دهند. بنابراین در سال 1904 در مراسمی که مخصوص آثار مخترعان بود دستگاه خود را رونمایی کردند که بسیار مورداستقبال عموم مردم قرار گرفت.

تاریخچه پشمک در ایران

در ایران هم پشمک بعد از جنگ جهانی دوم وارد کشور شد. ابتدا پشمک در شهر بروجرد برای اولین بار تهیه شد و کار گاه هایی در این شهر وجود داشتند که پشمک را تهیه می کردند. مردم ایران در زمان ورود پشمک ابتدا به آن پشمینه می گفتند ، به مرور زمان اسم آن را پشمک گذاشتند و هم اکنون همه آن را با نام پشمک می شناسند .
درست است که شروع پشمک در شهر بروجرد در ایران شروع شد اما به مرور زمان ساخت پشمک در تمام نقاط ایران مخصوصا شهر یزد گسترش یافت و در این شهر ساخت پشمک به صورت جدی تر از بقیه ی شهر دنبال می شود و پشمک یزدی در ایران بسیار مشهور است و اکثر مردم پشمک را جزو سوغات یزد می دانند و هر وقت به یزد سفر می کنند پشمک را به عنوان یکی از سوغاتی های یزد با خود می برند. از مشهورترین برندهایی که در شهر یزد تولید پشمک را انجام می دهد می توان به پشمک حاج خلیفه علی رهبر اشاره نمود که توانسته است در این سالیان با ارائه ی پشمک های با کیفیت نامی برای خود دست و پا کند. از دیگر برندهایی که در ایران توانسته با تولید پشمک با کیفیت جایی در بازار ایران برای خود باز کند پشمک حاج عبدالله می باشد. پشمک حاج عبدالله با توجه به این که کیفیت محصولات آن بالا است مردم و حتی توریست ها پشمک حاج عبدالله را به عنوان سوغات ایران به شهر خود می برند و صادرات پشمک حاج عبدالله به خارج از کشور هم انجام می شود.
پشمک حاج عبدالله

طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله

دراین قسمت طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله را برای شما توضیح می دهیم . پشمک را می توان با طعم ها و روش های مختلفی تولید کرد. در این مطلب طرز تهیه پشمک خانگی بدون دستگاه را برای شما شرح می دهیم .البته پشمک را می توان با چوب هم تهیه کرد که ان شاالله در مطالبی دیگر طرز تهیه پشمک چوبی در قابلمه و هم چنین طرز تهیه پشمک حاج عبدالله را ارائه می دهیم.درادامه طرز تهیه پشمک سنتی یزد را توضیح می دهیم .
طرز تهیه پشمک خانگی با وسایل ساده

مواد اولیه تهیه پشمک

قبل از این که طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله را توضیح دهیم ابتدا مواد زیر را تهیه کنید
آرد سفید : 200 گرم
روغن : 400 گرم
آب: 500 میلی لیتر
سرکه : نصف قاشق چای خوری
شکر : 1000 گرم
بهتر است بعد از تهیه مواد یک قابلمه و یک سینی را هم کنار دسته خود داشته باشید و سپس اقدام به طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله بکنید.

طرز تهیه پشمک بدون فر و به صورت ساده

1 – ابتدا شکری را که از قبل تهیه کرده اید را درنیم لیتر آب بریزید. سپس محلول آب و شکر را در داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت گاز قرار دهید.
2 – مدتی را صبر کنید تا محلول آب و شکر به جوش بیاید. بعد از این که به جوش آمد ، سرکه را به بقیه مواد اضافه کنید و مدتی با استفاده از قاشق یا ملاقه مواد را به هم بزنیدتا حالتی غلیظ به خودش بگیرد.
3 – بعد از این که مواد حالت غلیظ به خود گرفت . کف سینی را چرب کنید و مواد را داخل سینی بریزید.
4- مدتی را صبر کنید تا مواد سرد بشود. سپس آن را با دست چنگ بزنید تا حالت نرم مانندی پیدا بکند و بعد از این که نرم شد مواد را به حالت کلاف در بیاورید.
5- آردی را که از قبل تهیه کرده اید داخل روغن بریزید و آن را سرخ کنید ، بعد از این که آرد شما کاملا سرخ شد آن را در کف سینی خود بریزید.
6 –مواد پشمک را که در مراحل قبل به صورت کلاف درآورده بودید روی آرد قرار بدهید.سپس آن را به صورت مدوام از دو طرف بکشید و به شکل عدد 8 در زبان انگلیسی تا بزنید و سپس در ادامه دوباره حلقه کنیدو این کار را چندین مرتبه ادامه بدهید و مواد را از دو طرف بکشید تا دایره ای که تشکیل می شود بزرگتر بشود و در نهایت همانند پشمک بشود. در این جا کار تمام است و پشمک شماآماده است.

نکات تکمیلی در طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله

در قسمت قبل طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله را توضیح دادیم اما برای این که پشمک شما بهتر تهیه بشود بهتر است نکاتی را رعایت کنید از جمله این که :
موقعی که محلول آب و شکر را روی حرارت قرار دادید، شعله ی گاز را روی حرارت متوسط به بالا قرار دهید علت آن هم این است که برای این محلول شما بتواند قوام خوبی داشته باید حرارت آن زیاد باشد.
اگر دوست داشتید به پشمک خود طعم کاکائویی بدهید ، کافیست موقعی که آرد و روغن را کف سینی می ریزید مقداری پودر کاکائو هم به آن اضافه کنید. اگر هم دوست داشتید پشمک خود را در رنگ های مورد علاقه خود تولید کنید حتما از رنگ های خوراکی که مجاز هم هستند استفاده کنید تا ضرری برای شما نداشته باشد.
پشمک رنگی
امیدواریم با طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله آشنا شده باشید .ان شاالله در آینده طرز تهیه پشمک چوبی بدون دستگاه یا همان طرز تهیه پشمک چوبی خانگی را به صورت کامل توضیح می دهیم.

خرید پشمک

در قسمت های قبل طرز تهیه پشم مرحله به مرحله را برای شما توضیح دادیم و شما براحتی می توانید پشمک را در منزل تهیه کنید. اما بیشتر افراد وقت کافی برای تهیه پشمک در منزل را ندارند و دوست دارند خرید پشمک را به صورت آماده از بیرون انجام دهند. بهتر است خرید پشمک را به صورت بسته بندی و از برندهای معتبر تهیه کنید و از خرید پشمک از دست فروش ها و به صورت فله ای خودداری کنید زیرا معلوم نیست از چه موادی در تهیه آن ها استفاده شده است. برای مثال اگر از رنگ های خوراکی غیر مجاز برای تهیه پشمک استفاده شود ممکن است بیماری های مزمنی را در آینده برای خود و کودکانتان به همراه داشته باشد. اگر از جایی که قصد خرید پشمک را دارید مطمئن نیستید بهترین گزینه خرید اینترنتی پشمک از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات اصفهان و دیجی کالا می باشد. در این فروشگاه ها شما می توانید انواع پشمک اصل و با کیفیت ازبرندهای معتبر مانند پشمک حاج خلیفه علی رهبر و پشمک حاج عبدالله را داشته باشید.

جمع بندی مطلب طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله

در این مطلب ابتدا شما را با خود پشمک و تاریخچه آن آشنا کردیم، سپس در ادامه طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله را کامل توضیح دادیم. در انتها هم را هنمایی ها را برای خرید پشمک به صورت آماده ارائه دادایم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای در درست کردن پشمک دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه دوستان خود در میان بگذارید.
برای داشتن مطلب " طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

دیدگاه خود را بنویسید

بالا