شاخه‌ها

نماد اعتماد الکترونیکی

طرز تهیه پولکی

در این مطلب می خواهیم طرزتهیه انواع پولکی از جمله طرز تهیه پولکی زعفرانی، طرز تهیه پولکی لیمویی،طرز تهیه پولکی نارگیلی وطرز تهیه پولکی زنجبیلی را برای شما توضیح دهیم وبه طور کامل با طرز تهیه پولکی اصفهان در خانه آشنا می شوید . با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.
در این مطلب می خواهیم طرزتهیه انواع پولکی از جمله طرز تهیه پولکی زعفرانی، طرز تهیه پولکی لیمویی،طرز تهیه پولکی نارگیلی وطرز تهیه پولکی زنجبیلی را برای شما توضیح دهیم وبه طور کامل با طرز تهیه پولکی اصفهان در خانه آشنا می شوید . با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

پولکی چیست ؟

پولکی یکی از شیرینی جاتی می باشد که به علت طعم خوبی که دارد مورد توجه مردم ایران و بخصوص مردم اصفهان قرار گرفته است. تاریخ دقیق به وجود آمدن پولکی به صورت دقیق مشخص نیست اما طریقه کشف و به وجود آمدن پولکی شاید دانستنش برای شما جالب باشد.
قبل از این چیزی به نام پولکی وجود داشته باشد ، استادکاران اصفهانی در کارگاه های خود نبات را تولید می کردند.مساله ای که برای آن ها به وجود آمده بود این بود که بعد از این که نبات را درست می کرند معمولا مقدار زیادی شیره اضافه می آمد که دیگر قابل استفاده نبود و نمی دانستند با آن چه بکنند و مجبور می شدند آن را به همراه اضافات دیگر دور بریزند و کمی ضرر مالی هم برای آن ها در پی داشت . چون هزینه کرده بودند و شیره ای روی دست آن ها مانده بود که غیر قابل استفاده بود.
پولکی اصفهان

برای خرید محصولات پولکی اصفهان برروی دکمه خرید کلیک کنید.

خرید محصولات پولکی اصفهان

مدت ها از این قضیه گذشته بود ، پس از چند سال و پس از خلاقیتی که استادکاران اصفهانی به خرج دادند متوجه شدند که اگر شیره ای که اضافه آمده است را بجوشانند و کمی سرکه به آن اضافه کنند می توانند محصول جدیدی را تولید کنند و به این ترتیب توانستند پولکی را تولید کنند. طرز تهیه پولکی را در قسمت های بعد توضیح می دهیم .
در ابتدای به وجود آمدن پولکی اسم آن را آبنبات پولکی گذاشته بودند. استفاده از کلمه پولکی به این علت بود که پولکی هایی که درست می شد شبیه سکه بود و حالت دایره ای مانند داشت و برای همین به آن آبنبات پولکی گفته می شد. به مروز زمان که گذشت مردم به جای آبنبات پولکی از خود واژه ی پولکی برای اختصار استفاده کردند وهم اکنون نیز همه از اسم پولکی استفاده می کنند.

پولکی سوغات اصفهان

بسیاری از مردم اصفهان را با صنایع دستی آن مانندخاتم کاری،صنایع دستی مسی،فیروزه کوبی ،میناکاری،ملیله کاری و خوراکی هایی مانند گز و سوهان می شناسند . اما نبات و پولکی نیز جزو خوراکی هایی هستند که بیشتر در شهر اصفهان تولید می شود و بسیاری از مردم ایران هنگام سفر به اصفهان به عنوان سوغاتی اصفهان با خود می برند . پس اگر شما هم تاکنون از این قضیه اطلاع نداشتید پیشنهاد می کنیم هنگام مسافرت به اصفهان پولکی اصفهان را نیز به عنوان یکی از سوغاتی های اصفهان همراه خود ببرید.
مصرف کننده اصلی پولکی اصفهان خود مردم اصفهان می باشند و پولکی یکی از انواع شیرینی جات پرطرفدار در اصفهان است که معمولا در هر خانه ای در اصفهان پیدا می شود . پولکی را معمولا همراه با چای استفاده می کنند.
دلیلی که اصفهانی ها برای مصرف پولکی به جای چای دارند این است که اولا پولکی مانند قند برای بدن مضر نیست و خطر ابتلا به بیمارهای مانند دیابت را ندارد و در ثانی برای سلامتی دندان ها عوارض کمتری نسبت به قند دارد.

انواع پولکی

پولکی را معمولا به صورت ساده و یا طعم دار تولید می کنند . از پولکی های اصفهان که طعم دار می باشد و بین مردم پرطرفدار است می توان موارد زیر را نام برد :

طرز تهیه پولکی اصفهان در منزل

در این قسمت طرز تهیه پولکی ساده در منزل را توضیح می دهیم تا کسانی که دوست دارند طعم شیرین و دلپذیر پولکی را تجربه کنند بتوانند در خانه پولکی مورد نظر خود را تهیه کنند و از آن استفاده کنند.

طرز تهیه پولکی زعفرانی در منزل

پولکی زعفرانی یکی از انواع طعم دار پرطرفدار پولکی اصفهان می باشد که در ادامه نحوه تهیه پولکی اصفهان را توضیح می دهیم :
طرز تهیه پولکی زعفرانی در منزل

مواد اولیه پولکی زعفرانی

شکر: 150 گرم(1 پیمانه)
آب : 80 میلی لیتر(1/2 پیمانه)
سرکه ی انگور: 40 میلی لیتر(1/4 پیمانه)
زعفران: ا قاشق سوپ خوری و به صورت حل شده در آب جوش

طرز تهیه پولکی زعفرانی

1-برای تهیه پولکی زعفرانی ابتدا یک ظرف را تهیه کنید و آن را روی حرارتی که ملایم می باشد قرار دهید. سپس آب ، شکر و سرکه راداخل آن بریزید تا شکر به طور کامل در آب حل شود. نکته ای که باید توجه نمود این است که حرارت را زیاد نکنید زیرا در این صورت حالت کریستالی به خود می گیرد و کار خراب می شود.
زعفران تهیه شده را هم به بقیه مواد اضافه کنید. قبل از این که مایه ی پولکی شما رنگ تیره به خود بگیرد باید آن را از روی حرارت بردارید. برای مطمئن شدن از آماده شدن مایه پولکی می توانید یک مقدار از مایع را روی یخ بریزید . اگر مایعی که روی یخ ریختید حالتی شکننده به خودش گرفت نشان دهنده این است که پولکی شما آماده است و می توانید مایه را از روی حرارت بردارید و آن را بر روی کاغذ آلومینیومی بریزید تا سرد شود. بهتر است کاغذ آلومینیومی کف آن چرب شود و سپس مایه پولکی بر روی آن ریخته شود. پس از سرد شدن پولکی آماده است و می توانید مصرف کنید.

نکات مهم درطرز تهیه پولکی اصفهان

1 - مدت زمان حرارت در تهیه پولکی مهم می باشد. اگر حرارت را زیاد بگذارید باعث می شود که پولکی شما مزه بسیار تلخی به خودش بگیرد و غیر قابل مصرف باشد. اگر هم حرارت را بیش از حد کم کنید باعث می شود پولکی ای که در نهایت تشکیل می شود ترد نباشد.
2 –برای تهیه پولکی بهترین سرکه ای که پیشنهاد میشود سرکه انگور می باشد.
3 – اگر دیدید بعد از این که مایه پولکی را روی سینی ریختید خشک شد وبه سینی چسبید وکنده نشد نگران نباشید ! برای حل این مساله باید از چاقو استفاده کنید . به این صورت که سر چاقو را باید زیر پولکی فرو ببرید تا کنده بشود. یک راه حل دیگر این است که سینی پولکی خود را مدتی در حدود 30 ثانیه داخل یخچال منزلتان قرار دهید و سپس سینی را از داخل یخچال در بیاورید و کاردکی را تهیه کنید تا بتونید پولکی را از کف سینی جدا بکنید.
4 – برای این که پولکی شما تازه و آماده بماند بهتر است بعد از آماده شدن پولکی آن را در ظرفی که هوایی به آن راه ندارد بگذارید و نگهداری کنید.

طرز تهیه پولکی نارگیلی خانگی

طرز تهیه پولکی نارگیلی خانگی

مواد اولیه پولکی نارگیلی

شکر:1 پیمانه
سرکه : 8 قاشق غذا خوری
پودر نارگیل : 1 قاشق مربا خوری
آب : ½ پیمانه

طرز تهیه پولکی نارگیلی

برای تهیه پولکی نارگیلی ابتدا یک ظرف و یا یک سینی را تهیه کنید.سپس کف ظرف را مقداری چرب کنید و آن را در گوشه ایبگذارید.
یک قابلمه را تهیه کنید و سرکه وآب را داخل آن بریزید و روی حرارتی که ملایم است قرار دهید وسپس شکر را هم درون قابلمه بریزید تا به صورت کامل در آب حل شود.بگذراید خود شکر به صورت طبیعی در آب حل شود و از هم زدن آن خودداری کنید.
وقتی شربتی که تهیه شد حالت غلیظ به خودش گرفت، زیر گاز را خاموش کنید و پودر نارگیلی را که از قبل تهیه کردید به آن اضافه کنید. سپس مواد تهیه شده را در سینی ای که قبلا تهیه کرده بودید بریزد و مدتی را صبر کنید تا مواد سرد بشود و همچنین سفت شود.
بعد از این که مواد شما کاملا سرد شدبه کمک چاقو آن را از کف سینی جدا کنید وبه جای چاقو می توانید از کاردک هم استفاده بکنید. پولکی نارگیلی تهیه شده را درون ظرفی که دارای درب می باشد و هوا به درون آن راه ندارد نگهدارید تا پولگی نارگیلی شما خشک نشود.

طرز تهیه پولکی زنجبیلی در منزل

طرز تهیه پولکی زنجبیلی

مواد اولیه پولکی زنجبیلی

شکر :250 گرم
آب: ½ پیمانه
سرکه : 8-9 قاشق غذاخوری
زنجبیل تازه : ½ قاشق مربا خوری

طرز تهیه پولکی زنجبیلی

1-ابتدا ظرفی را تهیه کنید و آب ،سرکه وشکر که از قبل تهیه کرده اید داخل آن بریزید و روی حراراتی که باید ملایم باشد قرار دهید. برای حل شدن شکر در آب نیاز به هم زدن با قاشق نیست و بذارید شکر خودش در آب حل بشود.
2-بعد از این که شکر به صورت کامل حل شد ، حدود 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا بجوشد . علت انجام این کار این است که مایه پولکی قوام کافی را داشته باشد.
3- سپس پودر زنجبیل خود را به بقیه مواد اضافه کنید و با قاشق خوب هم بزنید تا مواد تهیه شده با هم مخلوط بشوند و سپس دوباره روی حرارت بگذارید تا به غلظت مناسبی برسد. باید چند دقیقه ای را صبر کنید تا رنگ آن حالت کاراملی بشود.
4- یک یک سینی که کف آن کاغذ آلومینیومی است را تهیه کنید و مایه پولکی زنجبیلی را روی آن بریزید تا خنک بشود و سپس مدتی را صبر کنید تا مایه پولکی سرد شود و پولکی شما آماده بشود.

طرز تهیه پولکی کنجدی در منزل

طرز تهیه پولکی کنجدی نازک

مواد اولیه پولکی کنجدی

شکر:250 گرم
سرکه :8-9 قاشق غذاخوری
آب : ½ پیمانه
کنجد:2-3 قاشق غذا خوری

طرز تهیه پولکی کنجدی نازک

1 – ابتدا ظرفی را تهیه کنید و آب ،سرکه و شکر را درون آن بریزید ، سپس ظرف را روی حرارت ملایم گاز قراربدهید و اجازه بدهید شکر خودش در ظرف حل بشود.
2 –به مدت 15 تا 20 دقیقه اجازه بدهید تا محلول بجوشد طوری که آب موجود در آن تبخیر بشود و شربت غلیظی تشکیل بشود.
3- سپس کنجد را به مایه غلیظ خود اضافه کنید و چند ثانیه آن را به هم بزنید. زمانی حدود 5 دقیقه را صبر کنید تا مایه پولکی دوباره بجوشد و از قوام کافی بر خوردار بشود.
4- سینی ای را که کف آن کاغذ آلومینیومی است تهیه کنید و مایه را روی آن بریزد . صبر کنید تا مایه خنک شود و پولکی کنجدی شما آماده بشود.
طرز تهیه پولکی لیمویی مانند طرز تهیه پولکی کنجدی می باشد، فقط در طرز تهیه پولکی لیمو عمانی شما از لیمو عمانی به جای کنجد باید استفاده کنید.
طرز تهیه پولکی لیمویی

قیمت پولکی اصفهان

خیلی از افراد وقت تهیه پولکی اصفهان در منزل را ندارند و دوست دارند به صورت آماده از فروشگاه تهیه کنند. اگر به فروشگاه فروش پولکی دسترسی ندارید یا از قیمت پولکی و کیفیت پولکی که قصد خرید آن را دارید مطمئن نیستید بهترین راه خرید اینترنتی پولکی اصفهان از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات اصفهان می باشد. شما می توانید انواع پولکی مانند پولکی زعفرانی،پولکی نارگیلی،پولکی لیمویی، پولکی کنجدی،  و.. را داشته باشید و به راحتی خرید پولکی اصفهان خود را انجام بدهید.

جمع بندی مطلب طرز تهیه پولکی

در این مطلب شما را با پولکی و طرز تهیه پولکی های پرطرفدار مانند پولکی زعفرانی،پولکی نارگیلی ، پولکی زنجبیلی و پولکی کنجدی آشنا کردیم. امیدو اریم این مطلب برای شما مفید و مثمر ثمر بوده باشد.
برای داشتن مطلب " طرز تهیه پولکی " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه محصولات 0