شاخه‌ها

طرز تهیه کلمپه لقمه ای

در این مطلب می خواهیم طرز تهیه کلمپه لقمه ای را که یکی از شیرینی جات سنتی کرمان می باشد را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا بتوانید طرز تهیه کلمپه در منزل را به طور کامل فرا بگیرید و از خوردن کلمپه محلی در کنار عزیزانتان لذت ببرید.
در این مطلب می خواهیم طرز تهیه کلمپه لقمه ای را که یکی از شیرینی جات سنتی کرمان می باشد را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا بتوانید طرز تهیه کلمپه در منزل را به طور کامل فرا بگیرید و از خوردن کلمپه محلی در کنار عزیزانتان لذت ببرید.

کلمپه چگونه به وجود آمد؟

قبل از این که طرز تهیه کلمپه لقمه ای کرمان را توضیح دهیم بهتر دیدم ابتدا شما را با خود کلمپه و این که چگونه به وجود آمد آشنا بکنیم.
شهر کرمان به مانند شهر یزد به خاطر موقعیت جغرافیایی و آب و هوای خشکی که دارد تولید و مصرف شیرینی جات در آن رواج بیشتری نسبت به بقیه ی استان های کشور دارد .
در استان کرمان می توانید انواع شیرینی جات سنتی مانند کماچ سهن ، کلمپه ، قوتو و... را پیدا کنید.
کلمپه محلی کرمان یکی از قدیمی ترین شیرینی جاتی است که از زمان های قدیم در استان کرمان تولید می شده است . تولید کلمپه کرمان در شهر بم کرمان بیشتر از بقیه ی شهرهای این استان بوده است.
خرید کلمپه کرمان

برای خرید کلمپه کرمان بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید.

خرید کلمپه کرمان

طرز تهیه کلمپه کرمانی خانگی در زمان های قدیمی این گونه بوده که زنان خانه دار معمولا آردی که به آن آرد سهن می گفتند را به اندازه ی یک نعلبکی پهن می کردند و خرمای بدون هسته و گردو را در میان آن می گذاشتند و با استفاده از تکه خمیری دیگری آن را می پوشاندند و ادویه های محلی را هم به آن اضافه می کردند و سپس مثل تهیه نان آن را درون تنور می گذاشتند و کلمپه کرمانی محلی خوشمزه را درست می کردند.
یکی از ویژگی های مردمان زمان گذشته این بوده است که با استفاده از امکاناتی که در درست داشتند اقدام به تهیه شیرینی و غذاهای محلی برای خود می کردند . کلمپه کرمان هم از این قاعده مستثنی نبوده وتمام مواد اولیه آن در خود کرمان تهیه می شده است . برای تهیه خرما از نخلستان های خود کرمان استفاده می کردند. روغن محلی و گردو مورد استفاده از مناطق سردسیر این استان تهیه می شده است و ادویه جات محلی مانند هل ، دارچین و... هم به وفور در این استان وجود داشته است و در نهایت همه ی این ها باعث به وجود آمدن کلمپه کرمانی شده است که امروز در ایران معروف است و طعم بسیار دلنشین و خوشمزه ای هم دارد.
کلمپه کرمان
برای آشنایی با کلمپه کرمان می توانید از مطلب " کلمپه کرمان " که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید تا به صورت کامل تر با کلمپه کرمان آشنا شوید.

طرز تهیه کلمپه لقمه ای

کلمپه محلی کرمان را می توان به شکل های گوناگون هم درست کرد و این کلمپه در شهرهای دیگر هم با کمی تفاوت درست می شود.در آینده مطالبی در مورد طرز تهیه کلمپه چهارگوش،طرز تهیه ی کلمپه با آرد برنج،طرز تهیه کلمپه رفسنجان،طرز تهیه کلمپه گنابادی و.. برای شما قرار خواهیم داد .
کلمپه چهارگوش
اگر هم علاقمند به طرز تهیه کلمپه کرمانی محلی که به صورت کلوچه است و نه لقمه ای می توانید از مطلب " طرز تهیه کلمپه کرمانی " که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید.
در ادامه طرز تهیه کلمپه لقمه ای را خدمت شما توضیح می دهیم.

مواد اولیه کلمپه لقمه ای

مواد اولیه ای که برای تهیه کلمپه لقمه ای گفته می شود برای 5 نفر مناسب است و شما می توانید نسبت به تعدادی که قصد تهیه کلمپه را دارید مواد را کم یا زیاد کنید .
مواد اولیه کلمپه شامل دو قسمت می شود.یکی مواد اصلی و یکی مواد میانی که برای قرارگرفتن در بین خمیر مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد اصلی کلمپه لقمه ای

زرده تخم مرغ : 1 عدد
آرد سفید : 500 گرم
روغن نباتی : 250 گرم
خمیر مایه : نصف قاشق چای خوری
شیر: ½ لیوان
برای تهیه روغن از هر روغنی می توانید استفاده کنید. فقط نکته ای که باید توجه کنید این است که روغن شما نبایدمایع نباشد.
به جای خمیر مایه از بکینگ پودر هم می توان استفاده نمود.

مواد میانی کلمپه لقمه ای

خرما :300 گرم
گلاب : 5 قاشق غذا خوری
هل : 1 قاشق چای خوری
دارچین : 1 قاشق چای خوری
در صورت تمایل از ادویه جات دیگر مانند زیره سیاه،میخک،رازیانه و... هم می توانید استفاده کنید.

طرز تهیه کلمپه لقمه ای در منزل

1-ابتدا روغن و آردی که تهیه کرده اید را خوب با هم مخلوط کنید به صورتی که حالت خمیری به خودش بگیرد. در ادامه شیر، خمیر مایه و زرده تخم را هم به بقیه مواد اضافه کنید و دوباره خوب مواد را مخلوط کنید و خمیر را ورز بدهید.
2- در این مرحله از طرز تهیه کلمپه لقمه ای باید مواد میانی را آماده کنیم. برای این کار کافی است که قابلمه ای تهیه کنید و خرما را درون آن بریزید وادویه جات شامل پور هل ، پودر دارچین و.. را به آن اضافه کنید. سپس قابلمه را روی حرارت کم حدود پنج دقیقه قرار بدهید تا موادبه صورت کامل نرم و یکدست بشودو به این تریب مواد میانی کلمپه لقمه ای آماده است.
3- خرمای مرحله قبل را به اندازه ی کوچک برداریدو مانند یک گلوله گرد کنید و در ادامه مقداری از خمیر را هم که در مرحله اول تهیه کرده بودید را نیز به اندازه ی کوچک جدا کرده و پهن کنید و خرمای گرد شده را درون آن قرار بدهید و بعد خمیر را به سمت بالا بیاورید و بهم بچسبانید طوری که کامل خرما رو پوشش بدهد و درون آن قرار گیرد . برای گرد کردن کلمپه لقمه ای می توانید از قالب های مخصوص که وجود دارد استفاده کنید. بقیه کلمپه های لقمه ای را هم به این ترتیب آماده کنید.
4- در این قسمت از طرز تهیه کلمپه لقمه ای باید کلمپه ها را با فاصله از هم درون سینی فر قرار بدهید و دمای فر را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و به مدت 10-15 دقیقه سینی فر را درون فری که از قبل گرم شده قرار دهید تا کلمپه لقمه ای شما پخته شود.
طرز تهیه کلمپه لقمه ای
امیدواریم با طرز تهیه کلمپه لقمه ای به صورت کامل آشنا شده باشید و بتوانید کلمپه لقمه ای را در منزل تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

خرید کلمپه کرمان اصل

امروزه کلمپه کرمان در کارگاه های صنعتی که تعدادشان هم کم نیست تولید می شود.برای همین شایدبرای کسانی که می خواهند کلمپه کرمان را تهیه کنند انتخاب کلمپه با کیفیت و قیمت مناسب سخت باشد.
اگر در شهر شما کلمپه کرمان به فروش نمی رسد یا این که از کیفیت مواد اولیه در تهیه کلمپه کرمان که قصد تهیه ی آن را دارید مطمئن نیست بهترین گزینه برای شما می تواند خرید اینترنتی کلمپه کرمان از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات اصفهان باشد.
در این فروشگاه ها می توانید کلمپه کرمان از برندهای معتبر را تهیه کنید و خیالتان از بابت کیفیت راحت باشد و حتی می توانید کلمپه کرمان را به عنوان یکی از سوغات کرمان به کسانی که دوستشان دارید نیز هدیه بدهید .قیمت کلمپه کرمان در این فروشگاه ها نیز مناسب است و می توانید با خیال راحت خرید کلمپه کرمان و بقیه خوراکی های کرمان و یا شهرهای دیگر مانند خوراکی اصفهان،خوراکی یزد،خوراکی کرمانشاه و... را انجام بدهید.

جمع بندی مطلب طرز تهیه کلمپه لقمه ای

در این مطلب ابتدا شما را با خود کلمپه کرمان آشنا کردیم. سپس در ادامه طرز تهیه کلمپه لقمه ای را به طور کامل برای شما توضیح دادیم تا بتوانید کلمپه لقمه ای خوشمزه را در منزل تهیه کنید و از خوردن آن نهایت لذت را ببرید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما هم اگر تجربه ای درتهیه کلمپه لقمه ای دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه دوستان خود به اشتراک بگذارید.
برای داشتن مطلب " طرز تهیه کلمپه لقمه ای " به صورت pdf بر روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0