میناکاری

نویسنده: نویسنده سوغات اصفهان دسته: صنایع دستی اصفهان تاریخ: 2019-10-23 دیدگاه: 0 بازدید: 65
از لحاظ تاریخی شروع مینا کاری به  حدود 5000 سال قبل باز می گردد و هنر مینا کاری ابتدا از ایران شروع شده و بعد ها به نقاط دیگر جهان گسترش یافته است . در زمان های قدیم  میناکاری رو بیشتر بر روی زیور آلاتی که از جنس طلا و نقره بود انجام می دادند 
در این مطلب از وبلاگ فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان می خواهیم هنر میناکاری رو برای شما همراهان عزیز توضیح دهیم و شما رو با جنبه های مختلف این هنر اعم ازتاریخچه، روش های ساخت ،درآمد میناکاری،انواع ظروف میناکاری و ... آشنا کنیم .پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تعریف میناکاری

میناکاری رو به اسم های دیگری هم مانند میناگری یا میناسازی هم می گویند اما اسمی که متداول است و اکثر مردم از آن استفاده می کنند و مشهور هست خود کلمه میناکاری است.
برای میناکاری به زبان انگلیسی هم به واژه ی Enamel-work بر می خوریم و معنای میناکاری به انگلیسی می باشد.
برای معنی کلمه ی میناکاری هم باید خدمت شما عرض کنیم که برای میناکاری ترجمه ای که در لغت نامه ها وجود دارد به عمل لعاب مینا که بر روی نقره، مس،شیشه و... انجام می دهند می گویند.

تاریخچه میناکاری

در قسمت قبل شما رو با واژه ی میناکاری آشنا کردیم. در ادامه شما رو با تاریخچه میناکاری آشنا می کنیم .
از لحاظ تاریخی شروع میناکاری به حدود 5000 سال قبل باز می گردد و هنر میناکاری ابتدا از ایران شروع شده و بعد ها به نقاط دیگر جهان گسترش یافته است . در زمان های قدیم میناکاری رو بیشتر بر روی زیور آلاتی که از جنس طلا و نقره بود انجام می دادند و هنر میناکاری به زیور آلات آن ها زیبایی خاصی می بخشید.
اگر بخواهیم تاریخچه میناکاری رو در ایران عزیزمان بررسی کنیم ، این هنر بیشتر در شهرهای اصفهان و اهواز دنبال می شود و میناکاری اصفهان و میناکاری اهواز رو می توان مادر شهرهای ایران در هنر میناکاری نامید . البته تفاوتی که در کار میناکاری اصفهان و میناکاری اهواز وجود دارد این است که در اصفهان میناکاری بیشتر بر روی ظروف انجام می شود اما در اهواز عزیزمان بیشتر جواهرات میناکاری کار می شود و در این زمینه تمرکز بیشتر است .در بقیه ی شهرهای ایران هم به طور پراکنده میناکاری انجام می شود اما همانطور که عرض شد میناکاری در اصفهان و میناکاری در اهواز شهرت بیشتری دارد و به صورت حرفه ای تر کار می شود.

کاسه و بشقاب میناکاری

برای خرید میناکاری اصفهان اینجا کلیک کنید.

خرید محصولات میناکاری اصفهان


در آمد میناکاری

در قسمت های قبل شما رو با میناکاری و تاریخچه آن آشنا کردیم . شاید بعضی از شما عزیزان با خواندن این مطلب تا این جا به هنر میناکاری علاقمند شده باشید و بخواهید بدانید در زمان حال حاضر آیا می توان هنر میناکاری رو یادگرفت و از آن درآمد زایی هم کرد و چطور می توان از میناکاری در آمدزایی کرد ؟
خدمت این دسته از همراهان عزیزمان باید بگوییم که برای درآمدزایی ازهنر میناکاری باید شرایطی رو داشت و یا به عبارتی ایجاد کرد.
علاقه مهم ترین شرط در یادگیری هنر میناکاری و کلا هر هنری هست که شما می خواهید فرا بگیرید. زیرا علاقه باعث می شود خستگی های کار به چشم نیاید و برای شما شیرین شود .
مورد بعدی این است که بهتر است این هنر رو نزد هنرمندان خبره این کار فرا گرفت . شاید تجربه ای که هنرمندان عزیزمان که حاصل سال های تجربه و کارشان می باشد در اختیار شما قرار می دهند شما رو چند سال جلو بیاندازد و زودتر به مهارت بالاتری در هنر میناکاری برسید.

ظروف میناکاری


اگر به هنر میناکاری علاقمند هستید و میناکاری در شهر شما انجام نمی شود ، شما می توانید اقدام به تهیه فیلم های آموزشی ، مثلا فیلم آموزش میناکاری روی سفال بکنید و شروع به یاد گیری کنید . هر چند فیلم آموزشی نمی تواند جای فراگیری در کنار هنرمندان این کار رو بگیرد . اگر بتوانید مدتی به اصفهان یا اهواز بروید و مدتی رو تجربه اندوزی کنید می تواند بسیار سریع تر شما رو جلو بیاندازد.آموزش میناکاری دراصفهان به طور جدی توسط هنرمندان زیادی دنبال می شود و کارگا ه های زیادی وجود دارد که کارآموزان درکنار هنرمندان به کسب تجربه و دانش اقدام می کنند.
خب همه ی این مطالب رو گفتیم و برویم سر اصل مطلب یعنی در آمد زایی !! . برای این که بتوانید درآمد خوبی از هنر میناکاری اعم ازمیناکاری روی مس،میناکاری روی سفال و... داشته باشید باید بتوانید کیفیت کار خود رو بالا ببرید و این کار هم جز با افزایش تجربه و کسب مهارت حاصل نمی شود . مردم برای هنری که با سلیقه و مهارت خوبی ایجاد شده پول خوبی پرداخت می کنند. حالا این هنر می خواهد فیروزه کوبی ، ملیله کاری،قلمزنی و کلا هر هنری باشد.

ظروف میناکاری اصفهان

روش های میناکاری

میناکاری رو معمولا بر روی سفال،مس، طلا و شیشه انجام می دهند . در این بین میناکاری روی مس بیشتر انجام می شود و افراد بیشتر خواهان میناکاری روی مس هستند. در مطالب دیگر تحت عنوان " میناکاری روی مس" و "میناکاری روی سفال" ، میناکاری روی مس و میناکاری روی سفال رو به طور مفصل توضیح داده و مواردی مثل شابلون میناکاری،صمغ مخصوص میناکاری و... رو بررسی کرده ایم.
ظروفی که میناکاری روی آن انجام می شود معمولا بشقاب،گلدان،کاسه،قندان،گلدان و از این دست ظروف می باشد .
شما عزیزان می توانید برای خرید اینترنتی محصولات میناکاری از فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان بازدید کنید و محصولات با کیفیت ساخته ی هنرمندان اصفهان رو مشاهده و خرید کنید و درب منزل تحویل بگیرید.
در مورد روش های ساخت میناکاری هم به طور مفصل تحت عنوان مطلبی با نام " روش ساخت میناکاری"  روش ساخت میناکاری رو توضیح داده ایم و می توانید در صورت علاقمندی ازاین مطلب بازدید کنید . اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه نحوه ی ساخت ظروف میناکاری رو برای شما توضیح دهیم، باید بگوییم که ساخت ظروف میناکاری در سه مرحله انجام می شود که عبارتند از :
1 – ظرفی که می خواهند میناکاری رو روی آن انجام دهند اعم از گلدان، بشقاب و کاسه و.. رو آماده می کنند.
2 – بر روی ظروفی که در مرحله قبل تهیه شده رنگ آمیزی و نقاشی های مورد نظر انجام می شود .
3 - اصلاحات نهایی روی محصول رو انجام می دهند و کار به ثبیت نهایی می رسد.

جمع بندی مطلب میناکاری

در این مطلب از وبلاگ فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان شما رو با هنر میناکاری آشما کردیم ، تاریخچه آن را بررسی کردیم و راه های درآمد زایی از آن و همچنین مختصری در مورد روش های میناکاری صحبت کردیم . امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیران قرارگرفته باشد . شما هم اگر اطلاعات تکمیل تر و مفیدی دارید می توانید در پایین همین پست نظر خود را با دیگر عزیزان در میان بگذارید. برای خرید اینترنی محصولات میناکاری و صنایع دستی می توانید از فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان بازدید کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

بالا