شاخه‌ها

نماد اعتماد الکترونیکی

پشمک یزدی

نویسنده: سوغات اصفهان دسته: خوراکی یزد
می توان گفت پشمک تنقلاتی است که از شکر ایجاد می شود. پشمک در تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر نیز تولید و مصرف می شود.پشمک انواع مختلفی دارد اما برای تولید هر نوع از شکر استفاده می شود."پشمک" یکی از شیرینی ها و تنقلات پر طرفداری است که تقریبا در هر سنی از خوردن این شیرینی لذت خواهید برد.پشمک سال ها است که به عنوان یک خوراکی خوشمزه و دوست داشتنی تولید شده است.

"پشمک" یکی از شیرینی ها و تنقلات پر طرفداری است که تقریبا در هر سنی از خوردن این شیرینی لذت خواهید برد.پشمک سال ها است که به عنوان یک خوراکی خوشمزه و دوست داشتنی تولید شده است. اگر بخواهیم تاریخچه آن را بررسی کنیم،ادعاهای زیادی در مورد سابقه تولید پشمک وجود دارد.برخی ادعا دارند که پشمک از شکر چرخیده شده به دست می آید که ریشه در اروپا دارد و مربوط به قرن 19 می باشد.تهیه پشک یا همان شکر چرخیده در قرن 19 در اروپا کار پر هزینه و مشکلی بودبه همین خاطر برای همه در دسترس نبود.
البته برخی اعتقاد دارند ریشه آن در ایتالیا می باشد که مربوط به قرن 15 میلادی است که توسط دستگاه های گرداننده شکر مخصوص که مشابه به دستگاه های تولید کننده پشمک امروزی است؛ تهیه می شده است.در سال 1921 یک پزشک استرالیایی دستگاهی ماننند دستگاه پشمک سازی اختراع کرد که شیرینی "آبنات پنبه ای"  تولید می کرد. این صنعت در سال 1970 با اختراع یک ماشین خودکار و اتوماتیک تولید پشمک،شکوفا شد . این محصول علاوه بر تولید پشمک آن را بسته بندی نیز می کرد که باعث شد تولید محصول آسان تر شود و به تدریج در اختیار افراد بیشتری قرار گیرد.در مغازه ها،امکان عمومی بزرگ مانند فروشگاه ها و کارناوال ها توزیع می شد.پشمک یا آبنبات چوبی در کانادا توسط شرکتی با نام "Tootsie Roll" تولید کرده است.


پشمک چیست؟

می توان گفت پشمک تنقلاتی است که از شکر ایجاد می شود. پشمک در تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر نیز تولید و مصرف می شود.پشمک انواع مختلفی دارد اما برای تولید هر نوع از شکر استفاده می شود.پشمک هایی که به محض تولید مطرف میشوند از شکر ساخته می شوند که طعم خاصی نداشته و تقریبا طعم شکر را دارند.اما روش دیگر تولید پشمک به این صورت است که به شکر آن مواد دیگری اضافه می شود و باعث ایجاد طعم متفاوتی در پشمک می گردد.این مواد در ایران کاکائو، قهوه،هل،زعفران می باشد که ممکن است رنگ های خوراکی و طعم دهنده ها نیز به آن اضافه شوند.این نوع پشمک ها معمولا بسته بندی می شوند و در بسته هایی با سایزهای مختلفی ارائه می شوند.

تقریبا در همه شهرها پشمک تولید می شود اما اصفهان و یزد پشمک با حجم بیشتری تولید می شود.از محبوب ترین پشمک ها، پشمک یزدی است که شهرت زیادی داشته و طرفداران خود را در کیفیت و مرغوبیت دارند.

طرز تهیه پشمک یزدی


برای خرید پشمک یزدی اینجا کلیک کنید.

طرز تهیه پشمک یزدی

طرز تهیه پشمک به این صورت است که یک جریان هوای مرطوب و گرم از روی شکر عبور داده می شود . هوای گرم باعث می شود شکر حالت نیمه جامد شود. جریان ممتد و طولانی هوای گرم بر روی شکرهای نیمه جامد بلوری شکل در کنار رطوبت هوا باعث می شود رشته هایی باریک و بلند به دست بیاید.این رشته ها بلافاصله پس از تولید به دور یک چوب خیس پیچیده می شوند که برای مصرف آماده می گردند.طرز تهیه پشمک مرحله به مرحله به این صورت است که ابتدا باید آب و شکر را بر روی حرارت گاز مخلوط کرد و بعد از اینکه به جوش آمد کمی سرکه را به آن اضافه کرد تا مانند عسل شود.بعد از آن روغن و آرد را روی گاز بگذارید تا مثل حلوا شود.


در این مرحله از طرز تهیه پشمک سنتی یزد باید شکری که مانند عسل در آمده است را داخل سینی چرب شده بریزید و بعد از اینکه سرد شد مثل خمیر باید مقدار زیادی آن را ورز دهید تا تغییر رنگ بدهد و مانند آدامس سفید شود. در آخرین مرحله باید این رشته ها را در وسط سینی با ابعاد حدودا 1/5 در 1/5 ریخته و کم کم آرد و روغن را به آن اضافه کنید. رشته ها را در هم بپیچید و سپس بعد از آن که به صورت حلقه های کوچک در آمده اند تا وسط سینی می آوریم و چندین بار این کار را تکرار می کنیم تا پشمک آماده گردد.
به همین راحتی و سرعت می توانید پشمک خانگی بدون دستگاه تولید کنید.

پشمک یزدی


خواص پشمک یزدی

این شیرینی از آرد،شکر و روغن تهیه شده است. به خاطر آرد استفاده شده در تهیه پشمک یزدی،آرد برای روده ها بسیار مناسب است و از اسهال و مسمومیت های دارویی جلوگیری میکند.شکر نیز خاصیت آرام بخشی دارد باعث افزایش تمرکز می شود و می تواند زخم ها را التیام می دهد.هل یا زعفران موجود در پشمک باعث می شود که بدن تقویت شود همچنین برای اعصاب بسیار مفید می باشد و برای حال روحی بسیار مفید است.

خواص پشمک یزدی


معروف ترین پشمک یزدی،پشمک عبدالله و یا پشمک حاج خلیفه رهبر است که شهرت زیادی دارد و سال ها است در این زمینه فعالیت می کند.

شما می توانید انوع پشمک را در سایت و فروشگاه اینترنتی سوغات اصفهان تهیه و خریداری کنید.پشمک اصفهان و پشمک سنتی یزد را می توانید از فروشگاه سوغات اصفهان سفارش داده و به عنوان سوغات یزد یا سوغاتی اصفهان استفاده کنید.

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه محصولات 0