شاخه‌ها

نماد اعتماد الکترونیکی

گز آردی

در این مطلب شما را با گز آردی آشنا می کنیم . ابتدا گز و تاریخچه آن واین که چگونه به وجود آمده است را توضیح می دهیم. در ادامه سراغ گز آردی که یکی از انواع پرطرفدار گز هست می رویم . طرزتهیه تهیه گز آردی ، نحوه ی نگهداری گز آردی و این که گز آردی خوب را چه برندهایی تولید می کنند توضیح می دهیم 
در این مطلب شما را با گز آردی آشنا می کنیم . ابتدا گز و تاریخچه آن واین که چگونه به وجود آمده است را توضیح می دهیم. در ادامه سراغ گز آردی که یکی از انواع پرطرفدار گز هست می رویم . طرزتهیه تهیه گز آردی ، نحوه ی نگهداری گز آردی و این که گز آردی خوب را چه برندهایی تولید می کنند توضیح می دهیم تا شما به طور کامل با گز آردی و مسائل مربوط به آن آشنا شوید. پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

گز چگونه به وجود آمد؟

قبل از این که گز آردی و نحوه ی نگهداری آن را توضیح دهیم. ابتدا نحوه ی به وجود آمدن گز و این که گز چیست را توضیح می دهیم تا شما دید کاملی در مورد خود گز جدای از نوع گز مانند گز آردی،گز لقمه ای و... داشته باشید.
گز یکی از خوردنی ها شیرین و خوشمزه می باشد که در حدود 450 سال قبل توسط آقای شکرچیان در اصفهان به وجود آمد و یکی از خوردنی های شیرین مورد علاقه ی ایرانی ها بوده است . در زمان دوران قاجار به این نتیجه رسیدند با توجه به این که گز شیرینی لذت بخشی دارد می توانند آن را صادر کنند .بنابراین در این زمان تصمیم به صادرات گز اصفهان گرفتند تا هم مردم دیگر کشورها را با سوغات ایران و سوغات اصفهان آشنا کنند و هم بتوانند ازطریق صادرات کسب درآمد کنند.
گز آردی

برای خرید محصولات گز اصفهان برروی دکمه خرید کلیک کنید.

خرید محصولات گز اصفهان

خود کلمه ی گز در ادبیات فارسی بن مضارع فعل گزیدن است و معنی های بسیاری برای آن در نظر گرفته شده است که معروف ترین آن نام درختچه ای هست که 30 گونه ازآن تاکنون شناخته شده است.
در زبان عربی گز را با طرفا می شناسند. معرف ترین گونه ای که از این درختچه وجود دارد انگبین می باشد. از این درختچه یک نوع ماده که شیرین می باشد را استخراج می کنند که به آن انگبین می گویند و در گز هایی که تولید می شود از آن استفاده می شود .این درختچه معمولا در اصفهان ، خوانسار و چهار محال و بختیاری یافت می شود.

گز در چه مناطقی از کشور تولید می شود ؟

اصفهان را می توان منبع اصلی تولید گز در کشور اعم از گز آردی ،گز لقمه ای و سایر انواع پر طرفدار گز دانست . در اصفهان کارگاه های تولید گز و برندهای معتبر مانند گز مظفری، گز کرمانی ، گز آنتیک ، گز سکه و... وجود دارند که گزهای با کیفیت در طرح ها و شکل های مختلف تولید می کنند . از گزهای معتبر دیگر می توان به گز بلداجی چهار محال و بختیاری اشاره نمود که در شهری به همین نام گز تولید می شود و گز بلداجی نیز سابقه، اعتبار و کیفیت بالایی دارد . از دیگر شهرهای کشور که کم و بیش به تولید گز آردی و دیگر انواع گز می پردازند می توان به همدان،کرمان ویزد اشاره نمود.
گز آردی اصفهان

گز آردی

گز آردی اصفهان در کنار گز لقمه ای یکی از پرطرفدارترین انواع رایج گز هستند که توسط مردم مصرف می شود.
در گز لقمه ای قعطات به صورت کوچک و یکسان برش داده می شوند . برای آشنایی بیش تر با گز لقمه ای و طرز تهیه گز لقمه ای می توانید از مطلب " گز لقمه ای " که قبلا منتشر کرده ایم بازدید کنید تا به طور کامل با گز لقمه ای آشنا بشوید.
گز آردی که در این مطب می خواهیم طرز تهیه آن را برای شما بگوییم ، گزی می باشد که آن را به اشکال مختلفی مانند مربع ، دایره و ... در می آورند و پس از آن گز را در آرد غلط می دهند.
از انواع دیگر گز می توان به گز شکلاتی ، سوهان گزی،گز پروبیوتیک و گز خرمایی اشاره نمود.
گز آردی خانگی

طرز تهیه گز آردی در خانه

در این قسمت می خواهیم طرز تهیه گز خانگی ساده را خدمت شما به روش ساده توضیح دهیم . امیدواریم بتوانید با عمل به دستورالعمل یک گز آردی خوشمزه در منزل تهیه کنید.

مواد اولیه گز آردی

برای تهیه گز آردی خانگی ابتدا باید مواد زیر را تهیه کنید . زمان تقریبی که برای آماده شدن گز آردی پس از تهیه مواد باید در نظر بگیرید حدود 45 دقیقه می باشد.
نام مواد مقدار مواد
مغز پسته50 گرم
گلاب1/4 پیمانه
گلوکز1/4 پیمانه
شکر1/2 پیمانه
سفیده تخم مرغ1 عدد
آردبه مقدار لازم
تنها نکته نامبهم مواد بالا شاید این باشد که آرد گز آردی چیست .آرد گز آردی همان آرد سفیدی هست که می توانید از نانوایی ها هم آن را تهیه کنید.

طرز تهیه گز آردی

1 – ابتدا سفیده تخم مرغ را با استفاده از همزن خوب هم بزنید تا کاملا سفید شود وفرم خوبی بگیرد و پف کنید . فقط باید دقت کنید که هنگام پف کردن از همزن نریزد.
2 –در این مرحله از تهیه گز آردی، در یک قابلمه ای که از قبل تهیه کرده اید شکرو گلاب را با هم مخلوط کنید و روی حرارت بگذرید تا بجوشد. نکته ای که در این مرحله باید توجه شود این است که حرارت ملایم باشد.
3 – در این مرحله از تهیه گز آردی، گلوکز را اضافه کنید و مدتی آن را هم بزنید تا مواد به درستی با هم مخلوط شوند . زمان تقربی برای این مرحله حدود 5 دقیقه می باشد.چسبندگی را با استفاده از انگشتان خود تست کنید که چسبندگی کافی را داشته باشد.
4 – در این مرحله از تهیه گز آردی،یک قاشق غذاخوری از موادی که تهیه کرده اید را به سفیده تخم مرغ خود اضافه بکنید و تا جایی که می شود خوب هم بزنید تا دمای سفیده تخم مرغ را بالا ببرد.
5- در این مرحله ،کل سفیده تخم مرغ را به مواد اضافه بکنید و سپس هم بزنید . مواد را باید خوب هم بزنید تا سفت شود . سپس حرارت را خاموش کنید و پسته را اضافه کنید.
6 – زمانی حدود 15 دقیقه را باید در نظر بگیرید تا مواد خودش را بگیرد و در نهایت خنک بشود.
7 –در انتها روی سطحی آرد بپاشید و مواد آماده شده را بر روی سطح آرد پهن کنید و به شکل های مربع ، دایره و هر شکلی که مدنظرتان است برش دهید. گز را در یخچال منزل بگذارید تا خنک شود.
به جای پسته می توان از مغز بادام ، مغز گردو و.... هم استفاده نمود.
نوع های دیگری از تهیه گز آردی مانند گز آردی بدون گلوکز هم هست و حتی تهیه گز آردی در بعضی شهرها مانند نهاوند شاید کمی متفاوت باشد. ان شالله در آینده مطالبی در مورد طرز تهیه گز آردی نهاوند، طرز تهیه گز آردی بدون گلوکزو طرز تهیه گز بدون بادکا را برای شما بیان خواهیم کرد .

نحوه ی نگهداری گز آردی

شاید برای بعضی از شماها پیش آمده باشد که بعد از مدتی گز آردی سفت شده یا این که گز آردی خشک شده باشد.
اولا پیشنهاد ما به شما تهیه گز آردی به صورت تازه هست که نیازی به نگهداری آن نباشد. در عین حال اگر خواستید مدتی از گز آردی خود استفاده نکنید گز آردی خود را درکیسه نایلونی قرار دهید و در آن را طوری ببندید که هیچ هوایی داخل آن راه پیدا نکند. سپس گز آردی خود را داخل یخچال یا فریزر نگهدارید و هر موقع خواستید از آن استفاده کنید.

خواص گز آردی

گزها صرف نظر از طمع شیرین و لذت بخشی که دارند داری خواص مفید نیز می باشند که می توانید از آن بهره مند شوید . مهم ترین خواص گز عبارتند از :
1 – شیرینی که گز دارد علاوه بر این که انرژی بدن را افزایش می دهد و بدن را تقویت می کند ، مقدار همو گلوبین خون را نیز افزایش می دهد و باعث می شود کم خونی موجود در بدن تا حدودی برطرف بشود.
2 –شما در گز می توانید انواع ویتامین ها مانند A،C،E و انواع ویتامین های گروه B را پیدا کنید.
3- مصرف گز می تواند میزان عملکرد مغز شما را افزایش دهید . همچنین حافظه شما را نیز تقویت می کند.
4 – خوردن گز برای کسانی که به بیماری نرمی استخوان مبتلا هستند مفید می باشد.
5 – خاصیت دیگر گز آرام بخشی آن است و همین خاصیت باعث می شود اگر اضطراب و استرسی دارید تا حدودی رفع شود.
مواردی که در بالا گفته شد از مهم ترین خواص گز صرف نظر ازنوع آن مانند گز آردی و... بود.

گز آردی خوب با قیمت مناسب چگونه تهیه کنیم ؟

تهیه گزآردی در خانه برای بسیاری از افراد فراهم نیست و یا شاید وقت آن را نداشته باشند.پس راه حل تهیه گز آردی در بیرون از منزل می باشد.
شهر اصفهان به علت سابقه و اعتباری که دارد معمولا بهترین گزهای آردی تولید این شهر است . از برندهای با سابقه ای که گز آردی اصفهان را تولید می کنند می توان به گز آردی کرمانی،گز آردی مظفری و گز آردی آنتیک اشاره نمود . البته گز آردی بلداجی هم که دراستان همجوار اصفهان یعنی چهارمحال و بختیاری تولید می شود نیز بسیار با کیفیت می باشد و برای خرید گز آردی روی این برند هم می توانید حساب کنید.
معمولا شعبه های فروش این برندها در شهرهای دیگر همانند تهران هم وجود دارد اما اگر دسترسی به این شعبه ها در شهر شما مقدور نبود بهترین گزینه این است که گز آردی اصفهان خرید آن را از فروشگاه های اینترنتی معتبر مانند فروشگاه سوغات اصفهان که سال هاست در این زمینه فعالیت می کنند تهیه کنید. در این فروشگاه ها انواع گز با طرح ها و شکل های مختلف و از برند های معتبر مانند گز کرمانی ، گز مظفری و... وجود دارد و دست شما برای خرید گز مورد نظرتان باز است. گز آردی قیمت آن هم در این فروشگاه ها مناسب است و خیال شما می تواند از قیمت گز انواع برندها مانند قیمت گز مظفری ، قیمت گز کرمانی و... راحت باشد . در عین حال باید این نکته را هم توجه کنید که شما گز اصل را از خود کارگاه تولید کننده برند دریافت می کنید.

جمع بندی مطلب گز آردی

در این مطلب شما را با گز و تاریخچه آن آشنا کردیم . در ادامه گز آردی که یکی از انواع پرطرفدار گز هست را معرفی کردیم ، طرز تهیه گز آردی ،نحوه ی نگهداری گز آردی و این که گز آردی خوب با قیمت مناسب را از کجا تهیه کنید توضیح دادیم .امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد .شما هم اگر تجربه ای در استفاده از گز آردی دارید لطفا از طریق قسمت نظرات با بقیه دوستان خود در میان بگذراید.
برای داشتن مطلب " گز آردی " به صورت pdf بر روی لینک زیر کلیک کنید :
دانلود فایل الکترونیک گز آردی

نظر خود را بگذارید

کد QR

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه محصولات 0